ΚΑΟΔ: Νέο σερί με Ίκαρο (photos)

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο ΚΑΟΔ επικρατώντας του Ικάρου Χαλκίδας 96-79 στη Δράμα, με το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς να «χτίζει» καινούριο σερί.

Αυτή ήταν η ένατη νίκη του ΚΑΟΔ στο πρωτάθλημα και έκτη στην έδρα του, με τους Δραμινούς να παραμένουν σε... τροχιά πλέι οφ. Από την άλλη, η ομάδα της Χαλκίδας παρέμεινε χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδό της και παραμένει σε δύσκολη θέση αναφορικά με την παραμονή του στην κατηγορία.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Χαρακτηριστικό είναι ότι το Α’ μέρος έκλεισε με προβάδισμα του Ικάρου με μόλις έναν πόντο διαφορά (38-39). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το υπέρ τους 44-43 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ και σιγά σιγά να… χτίζουν διαφορά καταφέρνοντας να κάνουν επί μέρους σκορ 33-18 στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά να «καθαρίσουν» τη νίκη, αφού τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στατιστικά, η μεγάλη διαφορά έγινε στις ασίστ, με τον ΚΑΟΔ να έχει 18 έναντι μόλις 8 του Ικάρου και στα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (70% έναντι 53%) και τα τρίποντα (48% έναντι 33%).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζόουνς με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπράουν με 17 πόντους και 7 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στρναντ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία της Basket League ΟΠΑΠ μέσα από τα στατιστικά του Onsports εδώ.