Ρέθυμνο: Είχε Πέτγουεϊ και Κόμματο, 95-68 τον Ηλυσιακό

Με τους Μπρεντ Πέτγουεϊ και Νέστορα Κόμματο να είναι οι πρωταγωνιστές, το Ρέθυμνο πήρε την τέταρτη νίκη του στους πέντε τελευταίους αγώνες του στο πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα του Ηλυσιακού 95-68 για τη 17η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Πέτγουεϊ είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κόμματος 24 πόντους και 3 ριμπάουντ για τους νικητές που σημείωσαν την ενδέκατη νίκη τους. Για τους ηττημένους που υπέστησαν τη 12η ήττα τους και τρίτη συνεχόμενη ξεχώρισε ο Μόρισον με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη περίοδο με 18-15, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε η αντεπίθεση των Κρητικών που με επίθεση… φωτιά και άμυνα από… ατσάλι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλό τους μέσα στην έδρα τους. Το μόνο που κατάφεραν οι Ιλισιώτες ήταν να μειώσουν κάπως τη διαφορά κάνοντας υπέρ τους επιμέρους σκορ 24-19 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-30, 76-44, 95-68.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν 7 (1), Καλλινικίδης, Κόλιμον 5 (1), Αγγελόπουλος 5, Τσαρουχάς 2. Τσόχλας 12 (3), Ντούβνιαν 12, Κόμματος 24 (5), Κάρτερ 10 (2), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 10.

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αναγκόνιε 7, Αποστολίδης 4 (1), Χατζής, Σπανός 8 (1), Αντωνάκης 3, Μόρισον 21, Παραγυιός 3 (1), Στόγκλιν 8, Kρίπι 2, Γκάρισον 10 (8 ριμπ.).