Ρέθυμνο: Ντου(βνιακ) στο Αλεξάνδρειο, 73-71 τον Άρη!

Με εκπληκτική εμφάνιση του Ούρος Ντούβνιακ, το Ρέθυμνο πέρασε νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας του Άρη 73-71 για τη 15η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του -δέκατη συνολικά- στο πρωτάθλημα!

Ο Ντούβνιακ που ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, σημείωσε 36 πόντους (10/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/8 βολές), ενώ είχε 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ για να οδηγήσει τους Κρητικούς στη μεγάλη νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ και Πάσαλιτς που είχαν από 13 πόντους και Πελεκάνος και Ασημακόπουλος που είχαν από 12 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους «κίτρινους» που γνώρισαν τη δέκατη ήττα τους στο πρωτάθλημα, ωστόσο, παραμένουν σε «τροχιά» πλέι οφ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία του Ρεθύμνου επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο στα πρωταθλήματα ΕΣΑΚΕ. Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 29-17, με επιμέρους 19-2 και έδειχναν να ελέγχουν το ματς έως το 30ο λεπτό (40-26 στο ημίχρονο και 60-49 στο 30'). Ολα, όμως, άλλαξαν στην τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-54 και κατάφεραν να προηγηθούν με 69-68 λίγο πριν το τέλος για να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στη σπουδαία νίκη.

Στα αξιοσημείωτα του ματς, ότι ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Κρητικών στα πρωταθλήματα ΕΣΑΚΕ, καθώς χρειαζόταν 10 πόντους για να... ρίξει από την κορυφή τον Ντιόντε Κρίστμας και σκόραρε 14π.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 13, Χαντ 9, Πελεκάνος 12, Βεζένκοφ 13, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 12, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 8, Τσακαλέρης.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8, Αγγελόπουλος, Τσαρούχας, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 36, Κόμματος 5, Κάρτερ 8, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14, Σηζόπουλος.

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup