Ήττες για Λέικερς και Σέλτικς

Οι Λος Άντζελες Λέικερς έχασαν μέσα στην έδρα τους από τους Σακραμέντο Κινγκς.

Ο Ντε Μάρκους Κάζινς οδήγησε τους Κινγκς στην νίκη (100-95). Ο σέντερ φόρτωσε τους Λέικερς με 27 πόντους και ταυτόχρονα μοίρασε δύο μπλοκ. Από την άλλη, οι 38 πόντοι του Κόμπι Μπράιντ δεν ήταν αρκετοί για τους Λέικερς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα προβάδισμα 59-57 στο ημίχρονο. Στο τρίτο εικοσάλεπτο αύξησαν την διαφορά στους δώδεκα πόντους. Στην συνέχεια, οι Λέικερς προσπάθησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, αλλά οι Κινγκς άντεξαν.
Οι έτεροι περυσινοί φιναλίστ, Μπόστον Σέλτικς, γνώρισαν και αυτοί την ήττα. Το US Airways Center των Φίνιξ Σανς αποδείχτηκε αφιλόξενο και η ήττα ήρθε εύκολα, με τελικό σκορ 88-71. Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Μάρτσιν Γκόρτατ των Σανς, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους.
Τέλος, οι Σάρλοτ Μπόμπκατς χρειάστηκαν την παράταση για να πάρουν την νίκη στην έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Ουάριορς. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 101-101 και η παράταση 121-113. Κορυφαίος σκορερ ο Στέφεν Τζάκσον των Κατς, που σημείωσε 31 πόντους.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ