«Καθάρισαν» Μανού και Ντουράντ

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία καθώς κατάφεραν να νικήσουν και των Τζαζ μέσα στη Γιούτα με 112-105.

Μεγάλος πρωταγωνιστής; Ποιος άλλος; Ο Μανού Τζινόμπιλι φυσικά ο οποίος ήταν ηγέτης στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη απέναντι σε μία πολύ σκληρή ομάδα, ειδικά στην έδρα της. Ο Αργεντινός σταρ σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τόνι Πάρκερ ο οποίος πρόσθεσε άλλους 23. Από την άλλη οι 39 πόντοι του Ντερόν Ουίλιαμς δεν ήταν αρκετοί, προκειμένου να μπορέσουν οι γηπεδούχοι να πάρουν τη νίκη.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε και στη Μινεσότα, εκεί όπου ο Κέβιν Ντουράντ αποφάσισε να δώσει τη δικιά του παράσταση. Ο σουπερ σταρ της Οκλαχόμα σταμάτησε στους 47 πόντους και ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ και στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά και στην παράταση όπου ήρθε και η νίκη. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κέβιν Λοβ και Μάικ Μπίσλι οι οποίοι σημείωσαν από 31 και 30 πόντους αντίστοιχα.

Στα άλλα παιχνίδια, οι Νιου Ορλίνς Χόρνετς νίκησαν εκτός έδρας το Γκόλντεν Στέιτ, ενώ και οι Ορλάντο Μάτζικ συνεχίζουν τη «μαγική» τους πορεία με την τριπλέτα Χάουαρντ – Τούρκογλου – Ρίτσαρντσον να δίνουν τη δική τους παράσταση. Οι Ντένβερ Νάγκετς επικράτησαν και αυτοί εκτός έδρας των Ντιτρόιτ Πίστονς, ενώ εκτός έδρας νίκες πέτυχαν και οι Φιλαντέλφια 76ερς και Σάρλοτ Μπόμπκατς. Τον παράγοντα έδρα κατάφεραν να εκμεταλλευτούν μόνο οι Χιούστον Ρόκετς, Μιλγουόκι Μπαγκς και Νιου Τζέρσι Νετς…