«Πυροβολισμοί» τίτλου…

Σουτάροντας με εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα (68,4%) το Ντάλας νίκησε το Μαϊάμι με 112-103 και θέλει μία νίκη για το πρωτάθλημα.

Οι Μάβερικς αποδείχτηκαν εφτάψυχοι και όταν βρέθηκαν πίσω με 99-95, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-4 και πανηγύρισαν μία πανάξια νίκη, που τους φέρνει μόλις ένα ροζ φύλλο αγώνα μακριά από την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας τους. Εξαιρετικοί για τους νικητές που σούταραν 13/19 τρίποντα ήταν οι Νοβίτσκι (29 π.), Τέρι (21 π.) και Μπαρέα (17 π.), ενώ σημαντική συμβολή είχαν και οι Τζέισον Κιντ (13 π., 6 ασ.), Τάισον Τσάντλερ (13 π., 7 ριμπ.). Από την πλευρά των ηττημένων ο Λεμπρόν Τζέιμς βρήκε τον παλιό καλό εαυτό του, κάνοντας τριπλ νταμπλ (17 π., 10 ασ., 10 ριμπ.), ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ ο οποίος αγωνίστηκε τραυματίας, σταμάτησε στους 23 πόντους.

Η καλύτερη πρώτη περίοδος των φετινών τελικών ήταν αυτή του πέμπτου τελικού… Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ επιθετικό και γρήγορο μπάσκετ, με αποτέλεσμα στο 12’ ο φωτεινός πίνακας να γράφει 31-30 υπέρ του Μαϊάμι, έπειτα από ένα απίστευτο τρίποντο του Μάριο Τσάλμερς από το κέντρο του γηπέδου. Λίγο πριν από τη λήξη, ο Ντουέιν Ουέιντ υπέστη αιμάτωμα στον μηρό και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Οι Χιτ διατήρησαν ένα προβάδισμα και με τη βοήθεια του Ουέιντ, ο οποίος επέστρεψε στο παρκέ, παρά τον πόνο που ένιωθε, είχαν σταθερά ένα προβάδισμα που, όμως, δεν τους έδινε καμία άνεση. Οι Μάβερικς αντεπιτέθηκαν και με επιμέρους σκορ 14-5 μετέτρεψαν το εις βάρος τους 46-52 σε 60-57. Με αυτό το σκορ, μάλιστα, πήγαν και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες μπήκαν φουριόζες, με το Μαϊάμι να μην έχει πάντως αρχικά τον Ουέιντ. Στο 31’ το σκορ ήταν 73-69 υπέρ των γηπεδούχων με τον Τζέι Τζέι Μπαρέα να έχει σημειώσει δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο «Flash» επέστρεψε ξανά στο παρκέ, όμως δεν αποδείχτηκε ικανός σε αυτό το σημείο να σταματήσει τους αντιπάλους του. Μάλιστα οι Μαβς προηγήθηκαν με 80-71 στο 33’ αναγκάζοντας τον Έρικ Σποέλστρα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 36’ το σκορ ήταν 84-79 υπέρ του Ντάλας.

Με μπροστάρη ξανά τον Μπαρέα, ο οποίος σκόραρε ασταμάτητα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 93-88 στο 40’ και 95-90 δύο λεπτά αργότερα, δείχνοντας να έχουν τον πρώτο λόγο στο τελευταίο δωδεκάλεπτο. Ένα σερί 9-0 βοήθησε το Μαϊάμι να προηγηθεί με 99-95 και πλέον το άγχος είχε μεταφερθεί στην πλευρά του συγκροτήματος του Ρικ Καρλάιλ. Οι Μάβερικς αντέδρασαν, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-1 και πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (105-100) με λιγότερο από δύο λεπτά για τη λήξη. Ένα τρίποντο του Τέρι πάνω σε άμυνα του Λεμπρόν έγραψε το 108-101 (33’’ πριν το τέλος) και όλα είχαν τελειώσει για τους Μαβς, οι οποίοι έφτασαν σε μία τεράστιας σημασίας νίκη, που τους δίνει δύο ευκαιρίες για να πάρουν το πρωτάθλημα.

Δωδεκάλεπτα: 30-31, 60-57, 84-79, 112-103.

Ντάλας (Καρλάιλ): Μάριον 8, Νοβίτσκι 29 (1), Τσάντλερ 13, Μπαρέα 17 (4), Κιντ 13 (3), Τέρι 21 (3), Κάρδιναλ 4 (1), Στίβενσον 4 (1), Μαϊνμί 3.

Μαϊάμι (Σποέλστρα): Τζέιμς 17, Μπος 19, Άντονι 2, Ουέιντ 23 (1), Μπίμπι 2, Χάσλεμ 10, Μίλερ 9 (3), Χάουαρντ 6, Τσάλμερς 15 (4), Χάουζ.

Για να δείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης πατήστε ΕΔΩ.

Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)