Μπρέικ στην παράταση

Οι Μαϊάμι Χιτ απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα σχετικά με την πρόκριση στα ημιτελικά των play off κερδίζοντας στην παράταση τους Μπόστον Σέλτικς με 98-90.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ για όλο τον αγώνα, αλλά οι «κέλτες» διατήρησαν περισσότερη ώρα ένα μικρό προβάδισμα. Ο Λεμπρόν Τζέιμς (35 π., 14 ρ.) και η παρέα του «πάτησαν γκάζι» στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 86-84. Τότε, ένα λέι-απ του Πολ Πιρς (27 π.) έστειλε την αναμέτρηση στην πεντάλεπτη παράταση.

Σε αυτή, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δώδεκα πόντους, έναντι μόλις τεσσάρων των Σέλτικς και πήραν την σπουδαία νίκη. Εκτός από τον «βασιλιά», εντυπωσιακά νούμερα παρουσίασαν οι Κρις Μπος (20 π., 12 ρ.) και Ντουέιν Ουέιντ (28 π.).  Πλέον, η σειρά επιστρέφει στο Μαϊάμι, όπου οι Χιτ έχουν ευκαιρία πρόκρισης, καθώς προηγούνται με 3-1 στην σειρά. Από την άλλη, γίνεται αντιληπτό πως η ομάδα της Βοστόνης χρειάζεται τρεις διαδοχικές νίκες, εκ των οποίων οι δύο εκτός έδρας.

ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!