Εύκολα το Πόρτλαντ

Άνετη νίκη με 108-93 πήρε το Πόρτλαντ επί των Κλίπερς στέλνοντάς τους πιο χαμηλά στη βαθμολογία της Δυτικής Περιφέρειας.

Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν την πρώτη περίοδο με 27-23, οι Τρέιλ Μπλέιζερς κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και να φτάσουν στην ανάπαυλα με το σκορ 55-50 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με το τέλος της τρίτης περιόδου προηγούνταν με 84-71. Στο τελευταίο τέταρτο οι Κλίπερς πίεσαν παραπάνω, αλλά ήταν αργά και δεν κατάφεραν ούτε να μειώσουν τη διαφορά. Τελικό σκορ 108-93 με κορυφαίους για τους γηπεδούχους τους Άλντριντζ και Μάθιους με 28 πόντους ο καθένας, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν ο εξαιρετικός Γκόρντον με 35 πόντους και ο Γκρίφιν με 18 ριμπάουντ.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ