Πήραν τη νίκη οι Μπόμπκατς

Μεγάλη νίκη με 100-97 επί των 76ερς πήραν οι Μπόμπκατς και τους προσπέρασαν στη βαθμολογίας της Δυτικής Περιφέρειας.

Με ηγέτη τον Όγκουστιν, που πέτυχε το προσωπικό του ρεκόρ των 31 πόντων, το Σάρλοτ κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη σε ένα κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι πληροφορήθηκαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ότι ο φόργουορντ Τάιρους Τόμας θα απουσιάσει για δύο μήνες, αλλά απέδειξαν ότι μπορούν να τα καταφέρουν ακόμα και χωρίς αυτόν. Πήραν, έστω και οριακά, το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος.

Η Φιλαδέλφεια προσπάθησε να αντεπιτεθεί στο τέλος του αγώνα, αλλά ο Ιγκουαντάλα αστόχησε δύο φορές στο τελευταίο λεπτό και οι 76ερς δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Για τους Μπόμπκατς, εκτός του Όγκουστιν, ξεχώρισε ο Μπράουν με 9 ριμπάουντ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γιανγκ, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους.

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»