Ο Γιάννης πάλεψε αλλά οι Knicks πήραν εκδίκηση!

Το κρύο πιάτο της εκδίκησης γεύτηκαν Μπακς και Γιάννης Αντετοκούνμπο, γνωρίζοντας την ήττα με 116-111 από τους Νικς.

Ο Ελληνας στάρ ήταν για μία ακόμα φορά εξαιρετικός, σημειώνοντας 25 πόντους, παίρνοντας 6 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ, αλλά αποδείχθηκε μοιραίος για τα «ελάφια» στο τελευταίο λεπτό. Πρώτα αστόχησε σε σουτ, οι Νικς απάντησαν με τρίποντο μπαίνοντας μπροστά στο σκορ (111-112) και στην επόμενη επίθεση έχασε την μπάλα, επιτρέποντας στον Λι να σκοράρει στον αιφνιδιασμό. Κορυφαίος των Νικς ο Καρμέλο Άντονι με 26 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ηττα με 106-98 γνώρισαν οι Σακραμέντο Κινγκς στην έδρα τους από τους Λος Άντζελες Κλίπερς. Καλή εμφάνιση από τον Κώστα Κουφό, που σε 12 λεπτά, σημείωσε 7 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ και είχε 1 κλέψιμο. Κορυφαίος των νικητών ο Όστιν Ρίβερς με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, από την ομάδα του Σακραμέντο, πρώτος σκόρερ ο Κάζινς με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Θρίαμβο πανηγύρισαν οι Μέμφις Γκριζλς επικρατώντας στην παράταση με 128-119 (111-111 κανονικός αγώνας) των Γουόριορς στο Γκόλντν Στέιτ. Από 27 πόντους πέτυχαν για τους νικητές Κόνλεϊ και Ράντολφ , στους 40 σταμάτησε ο Κάρι για του Γουόριορς.

Με πρωταγωνιστές ΛεΜπρον και Ίρβινγκ, οι Καβαλίερς πανηγύρισαν απέναντι στους Νετς με 10-8-116. Ο πρώτος σημείωσε πόντους, είχε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ο έτερος σταμάτησε στους 32 πόντους.
Την ένατη νίκη τους στα τελευταία 11 παιχνίδια πέτυχαν οι Σέλτικς, κερδίζοντας με 110-106 των Σίξτερς, εύκολη επικράτηση των Λος Άντζελες Λέικερς επί των Μαϊάμι Χιτ με 127-100 στο «Staples Center».

Σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Λ.Α. Λέικερς-Μαιάμι 127-100

Γκόλντεν Στέιτ- Μέμφις 119-128 (παράταση)

Σακραμέντο-Λ.Α.Κλίπερς 98-106

Μιλγουόκι-Νικς Νέας Υόρκης 111-116

Βοστόνη-Φιλαδέλφεια 110-106

Μπρούκλιν-Κλίβελαντ 108-116

Ουάσινγκτον-Μινεσότα 112-105

Ορλάντο-Χιούστον 93-100

Γιώργος Λυγγερίδης: Αγώνας μπάσκετ στη μνήμη του αστυνομικού - «Χρέος μας να τιμούμε τους ήρωές μας»
Η Μαρίνα Σάττι τραγουδά για πρώτη φορά live το «Ζάρι»
Λανσάρει το δικό του νερό ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Conference League: Τα εισιτήρια του τελικού στην OPAP Arena - Πόσα θα πάρουν οι φιναλίστ