Στους τελικούς οι Γουόριορς, προβάδισμα για Ράπτορς! (videos)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν σε άλλη μια ματσάρα των Μπλέιζερς με 125-121 και πέρασαν στους Τελικούς της Δύσης. Ανατολικότερα οι Ράπτορς έπαιρναν το προβάδισμα στη σειρά με τους Χιτ χάρη στη νίκη τους με 99-91.

Οι Γουόριος με τον Κάρι στην ομάδα τους δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα και επικράτησαν με 125-121 στο γήπεδό τους αποκλείοντας τους Μπλέιζερς οι οποίοι άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο σταρ των πρωταθλητών είχε 29 πόντους , μοίρασε 11 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τόμπσον πρόσθεσε άλλους 33, «σκοτώνοντας» στην ουσία την αντίπαλη ομάδα.

Στον άλλο ημιτελικό της βραδιάς, αυτόν της Ανατολής ανάμεσα σε Ράπτορς και Χιτ στο Τορόντο οι γηπεδούχοι έκαναν το μεγάλο βήμα για την πρόκρισή τους στους τελικούς της Περιφέρειάς τους επικρατώντας με 99-91 της παρέας του Ντουέιν Γουέιντ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι δύο σταρ του Τορόντο, Λάουρι και Ντε Ρόζαν.

Ο δεύτερος έβαλε 24 από τους 34 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, είχε 11/11 ελεύθερες βολές, 11/22 σουτ και όλα αυτά σε λιγότερο από 34 λεπτά, μιας και χτύπησε εκ νέου τον αριστερό αντίχειρα στην τέταρτη περίοδο, πριν επιστρέψει στο παρκέ για τα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Όσο για το φινάλε, ήταν υπόθεση του Λάουρι. Ο 30χρονος πόιντ γκαρντ πέτυχε δύο τεράστια σουτ στο τελευταίο λεπτό, σε ένα χρονικό σημείο που το Toronto δεν έβρισκε λύση στην επίθεση, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.