Δραματικό 1-0 για Σέλτικς

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε οι Σέλτικς κατάφεραν να κερδίσουν με 87-85 τους Νιου Γιορκ Νικς στη Βοστόνη και να κάνουν το 1-0 για τα playoff.

Το παιχνίδι κύλησε στον πόντο στο πρώτο δωδεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κρατούν τελικά το προβάδισμα με 24-23. Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι Νικς έκαναν μια αντεπίθεση διαρκείας και κατάφεραν να προηγούνται στη λήξη του με 51-39. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους Σέλτικς που, αφού μείωσαν στη τρίτη περίοδο σε 64-59, κατάφεραν να ανατρέψουν ολοκληρωτικά την κατάσταση στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μόλις 37’’ πριν τη λήξη του αγώνα, ο Ντάγκλας έβαλε μπροστά στο σκορ τους Νικς με 85-82, όμως, οι Σέλτικς δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Ο Γκαρνέτ μείωσε σε 85-84 με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα  μετά από πάσα του Ρόντο και 11’’ πριν το τέλος ο Άλεν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων γράφοντας το, τελικό όπως αποδείχθηκε, 87-85. Ο Άντονι δεν είχε την ίδια τύχη για τους Νικς και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και πέτυχαν το 1-0 στη σειρά των παιχνιδιών των δύο ομάδων.

Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR