Οι Χόρνετς έκαναν την έκπληξη

Μεγάλη νίκη με 109-100 πήραν οι Νιου Ορλίνς Χόρνετς στο Λος Άντζελες, όπου κέρδισαν τους Λέικερς για τον πρώτο αγώνα της σειράς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν εξασφαλίσει μία μικρή διαφορά (55-47). Στην τρίτη περίοδο οι Λέικερς προσπάθησαν να απαντήσουν και κατάφεραν μειώσουν και σε 73-72. Στο τελευταίο μέρος, όμως, ο εκπληκτικός Κρις Πολ, που πέτυχε συνολικά 33 πόντους και μοίρασε 14 ασίστ, και η παρέα του κέρδισαν κατά κράτους τους γηπεδούχους και εν τέλει πήραν τη νίκη με 109-100.

Με αυτή τη νίκη, οι Χόρνετς «έσπασαν» το πλεονέκτημα έδρας του Λος Άντζελες και έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα προς την πρόκριση, αν και δε θα έχουν εύκολο έργο, καθώς οι Λέικερς μπορούν να κάνουν τη ζημιά στη Νέα Ορλεάνη.