Χοκς – Καβαλίερς 111-114: Ο «βασιλιάς» κατέρριψε… τα «Γεράκια» (videos)

Με το… ενάμιση πόδι στους τελικούς του NBA βρίσκονται οι Καβαλίερς μετά την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη επί των Χοκς 114-111 στην παράταση στο Κλίβελαντ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αγωνίστηκε για ένα ακόμα ματς χωρίς των Κάιρι Ίρβινγκ και τον Κέβιν Λαβ, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς ξεκίνησε τον αγώνα με 10 άστοχες προσπάθειες, αλλά την κατάλληλη στιγμή πήρε το… όπλο του και δεν άφησε κανένα περιθώριο… αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους.

Ο «βασιλιάς» τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους, έχοντας παράλληλα 18 ριμπάουντ και 13 ασίστ και με την βοήθεια των Σμιθ που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας παράλληλα και 10 ριμπάοντ και Ντελαβεντόβα με επίσης 17 πόντους οδήγησαν τους Καβαλίερς στο 3-0, έχοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του NBA, μια και καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να… επιστρέψει στις 116 προηγούμενες φορές που βρέθηκε να χάνει 3-0 στην σειρά.

Για τους φιλοξενούμενους, οι μοναδικοί που… πάλευαν ήταν ο Τιγκ που σημείωσε 30 πόντους και ο Μίλσαπ με 22 και 9 ριμπάουντ, ενώ μοιραίος ήταν ο Σέλβιν Μακ, καθώς αστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία επίθεση, αδυνατώντας να οδηγήσει τον αγώνα σε δεύτερη παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-24, 48-49, 81-76, 104-104, πρτ. 114-111.

Κλίβελαντ Καβαλίερς: Τζέιμς 37 (18 ριμπ., 13 ασίστ), Σμιθ 17 (10 ριμπ.), Ντελαβεντόβα 17, Σάμπερτ 15 (7 ριμπ.), Τόμπσον 10 (7 ριμπ.), Μοζγκόφ 9 (5 ριμπ.), Τζόουνς 9, Μάριον.

Ατλάντα Χοκς: Τιγκ 30 (7 ασίστ, 6 ριμπ.), Μίλσαπ 22 (9 ριμπ.), Μπέιζμορ 14 (7 ριμπ.), Χόρφορντ 14, Μακ 13, Κάρολ 10, Σκοτ 8 (9 ριμπ.), Σρέντερ, Άντιτς, Μουσκάλα.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)