Ο πολεμιστής Κάρι έτοιμος για τελικό! (video)

Με νέα μεγαλειώδη εμφάνιση ο Στέφεν Κάρι οδηγεί τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στον τελικό του ΝΒΑ, καθώς επικράτησαν 115-80 τους Χιούστον Ρόκετς κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης.

Ο Κάρι έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ρόκετς να ελπίζουν για κάτι μέσα στο Χιούστον, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς. Ο MVP της σεζόν στο NBA πέτυχε 40 πόντους, έχοντας 7/9 τρίποντα, 5/10 δίποντα, 9/10 βολές και επτά ασίστ, ενώ όταν αποσύρθηκε στον πάγκο λίγο πριν το τέλος του αγώνα, αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο.

Πλέον η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ βρίσκεται μια ανάσα πριν από τη συμμετοχή τους στους τελικούς των play off. Οι Ρόκετς κατάφεραν να είναι… ανταγωνιστικοί μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς στη συνέχεια οι «πολεμιστές» άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να χτίζουν μια διαφορά που αυξανόταν περίοδο με την περίοδο. Ο Χάρντεν δεν βοήθησε ιδιαίτερα την ομάδα του Χιούστον έχοντας 17 πόντους και τραγικά ποσοστά ευστοχίας. Χρόνο συμμετοχές πήρε και ο Κώστας Παπανικολάου, αλλά δεν επιχείρησε σουτ, δεν πήρε ριμπάουντ, ενώ υπέπεσε σε ένα λάθος.

Οι Ουόριορς θα επιχειρήσουν να «σκουπίσουν» τη σειρά των τελικών στη Δύση τα ξημερώματα (04:00) της Τρίτης στο Χιούστον.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ