ΝΒΑ: Επική πρόκριση για Κλίπερς! (video)

Με την υπογραφή του Κρις Πολ οι Λος Άντζελες Κλίπερς πέρασαν στον δεύτερο γύρο των πλέι οφς, καθώς επικράτησαν 111-109 των Σαν Αντόνιο Σπερς.

Σε ένα παιχνίδι εξαιρετικό, με συχνές εναλλαγές στο σκορ, η νίκη και η πρόκριση κρίθηκαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, καθώς ο Πολ με καλάθι του καθόρισε το αποτέλεσμα. Έχοντας 27 πόντους (5/6 τρίποντα, 6 ασίστ) αποδείχτηκε καίριος για την εξέλιξη του αγώνα, παρά το γεγονός ότι αποχώρησε προσωρινά λόγω ενός τραβήγματος στο τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο επέστρεψε στο παρκέ και συνέχισε να αγωνίζεται κουτσαίνοντας.

Ο Τιμ Ντάνκαν (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ), έκανε συγκλονιστική εμφάνιση, ενώ οι Τόνι Πάρκερ (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Ντάνι Γκριν (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 κοψίματα) βοήθησαν σημαντικά την ομάδα τους.

την καλύτερη τους εμφάνιση σε αυτή τη σειρά. Γι’ αυτό η ομάδα τους έκανε καλή αρχή και προηγήθηκε 19-11 αλλά ο Matt Barnes (17 πόντοι, 2 κοψίματα) με τους 10 πόντους που πέτυχε στην πρώτη περίοδο επέτρεψε στους Clippers να μείνουν κοντά στο σκορ (30-28).

Το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε 31 φορές στο παιχνίδι, με τα τελευταία λεπτά να είναι απλά συγκλονιστικά. Οι ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι στο σκορ και 8.8 δεύτερα πριν τη λήξη, το σκορ ήταν 109-109. Εκείνη τη στιγμή ανέλαβε δράση ο Κρις Πολ, που πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση και με δικό του καλάθι οι Κλίπερς πήραν τη νίκη, πετώντας έξω τους περσινούς πρωταθλητές...