Σικάγο Μπουλς: Σταμάτησαν… καθυστερημένα Μπακς και Αντετοκούνμπο (videos)

Παρά 25 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Σικάγο Μπουλς διαμόρφωσαν το 3-0 στη σειρά με τους Μιλγουόκι Μπακς.

O Έλληνας διεθνής σημείωσε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερους σε σχέση με… ολόκληρη την καριέρα του στα playoffs του NBA, αλλά ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 25 (10/22 δίπ., 5/8 βολ.) έπειτα από δύο παρατάσεις. Έγινε, μάλιστα, ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του «μαγικού» κόσμου με τουλάχιστον 25 πόντους και δέκα ριμπάουντ σε ματς της postseason σπάζοντας με διαφορά 101 ημερών το ρεκόρ του Μάτζικ Τζόνσον, ενώ έπαιξε σε ολόκληρο το πρώτο 12λεπτο και συμπλήρωσε παρουσία 51:17 στο παρκέ, αλλά περιορίστηκε με αποτελεσματική άμυνα στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, αν και «έγραψε» 12 ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο μπλοκ μαζί με τρία λάθη.

Ως σύνολο, τα «ελάφια» δημιούργησαν +18 στη δεύτερη περίοδο έπειτα από ξέσπασμα του Τζάρεντ Ντάντλεϊ (11 π., 20:31), αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου 24λέπτου. Πάντως, οι Μπακς, που στερήθηκαν των υπηρεσιών των Τζαμπάρι Πάρκερ (γόνατο) και Νταμιέν Ίνγκλις (πόδι), ξεπέρασαν παθητικό οκτώ πόντων και ο Κρις Μίντλετον (18 π., 48:56) αστόχησε σε σουτ νίκης στο τέλος της τέταρτης περιόδου (95-95), ενώ ο Ο Τζέι Μέιο (8 π., 31:09) απώλεσε αντίστοιχη ευκαιρία στη λήξη του πρώτου έξτρα πεντάλεπτου (101-101) λόγω καλής άμυνας του Ντέρικ Ρόουζ.

Στη δεύτερη παράταση, οι «ταύροι» ξεκίνησαν με 8-0 έπειτα από κλέψιμο του Τζίμι Μπάτλερ σε βάρος του «Greek Freak» και διασφάλισαν το θετικό αποτέλεσμα με 113-106 χαροποιώντας τους φίλους τους, που αποτέλεσαν περίπου το 40% των θεατών στο «BMO Harris Bradley Center». Εν τέλει, ο Ρόουζ έφτασε στους 34 πόντους (12/23 σουτ, 48:13) και ο Μπάτλερ στους 24 (8/20 σουτ), ενώ ακολούθησε ο Πάου Γκασόλ με 17, που συνδύασε με 14 ριμπάουντ. Δεκαέξι πόντους πρόσφερε ο Τόνι Σνελ, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς (τετρακέφαλος) έμεινε έξω.

Για τους εκπρόσωπους του Ουισκόνσιν, τον Αντετοκούνμπο ακολούθησε ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς με 19 πόντους (9/21 σουτ), ενώ 15 πόντους μαζί με 14 ριμπάουντ «έγραψε» ο Τζον Χένσον. Τέλος θυμίζουμε πως ουδέποτε στην ιστορία του NBA έχει ανατραπεί 3-0 σε σειρά των playoffs.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα των playoffs.