Ατλάντα Χοκς: «Κράτησαν» την έδρα με Νετς (videos)

Τα… χρειάστηκαν, αλλά οι Ατλάντα Χοκς έφτασαν σε 96-91 επί των Μπρούκλιν Νετς στο «Philips Arena».

Διαμόρφωσαν το 2-0 στην προημιτελική σειρά της Ανατολής πριν από δύο ματς στο «Barclays Center», αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε κομμάτια του δεύτερου και του τρίτου 12λεπτου. Ούτε με +8 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μπόρεσαν να εξοντώσουν το μαχητικό σύνολο του Λάιονελ Χόλινς, που διεκδίκησε το μπρέικ μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν ο Ντερόν Ουίλιαμς (2 π., 1/7 σουτ, 10 ριμπ., 8 ασ., 28:08) αστόχησε σε τρίποντο, που θα προκαλούσε ισοπαλία. Εν τέλει, πέντε παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ ξεπέρασαν τους δώδεκα πόντους, ανάμεσα στους οποίους διακρίθηκε με 19 ο Πολ Μίλσαπ, ενώ ο Τάμπο Σεφολόσα (πόδι) έμεινε έξω.

Από την άλλη απουσίασε ο Σεργκέι Καράσεφ (γόνατο), αλλά ο Μίρσα Τελέτοβιτς (0 π., 0/2 τρίπ., 3:50) έπαιξε για πρώτη φορά από τις 22 Ιανουαρίου ξεπερνώντας πνευμονική εμβολή. Ως σύνολο, οι Νετς περιόρισαν τα «γεράκια» στο 38,9% στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά δέχθηκαν δώδεκα τρίποντα, ενώ ο Τζάρετ Τζακ έφτασε στους 23 πόντους με 16 στο πρώτο ημίχρονο. Τέλος, ο Μπρουκ Λόπεζ «έγραψε» 20, ενώ ακολούθησε με 19 ο Τζο Τζόνσον, ο οποίος αντιμετώπισε εκ νέου έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους της προηγούμενης ομάδας του.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα των playoffs.