Αποφασισμένοι οι Μαβς

Οι Ντάλας Μάβερικς ξεπέρασαν το εμπόδιο των μαχητικών για ένα ημίχρονο Νιου Ορλίνς Χόρνετς με τελικό σκορ 121-89.

Άλλωστε, το συγκεκριμένο ματς ήταν το μοναδικό με διπλό βαθμολογικό ενδιαφέρον από όλα τα αποψινά στο ΝΒΑ. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην διεκδίκηση της νίκης τα πρώτα 24 λεπτά (61-58 υπέρ τους), αλλά κατάρρευσαν μπροστά στην επιβλητική άμυνα των Μαβς στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Σε συνδυασμό με τους 32 πόντους του Ντιρκ Νοβίτσκι, η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις.

Ακόμα και μετά την νίκη τους, με την οποία ολοκλήρωσαν την regular season, οι παίκτες των Μάβερικς δεν γνωρίζουν την τελική τους θέση. Αυτή θα εξαρτηθεί από το αποψινό αποτέλεσμα των Λέικερς στο Σακραμέντο. Πάντως, η ομάδα του Ντάλας βρίσκεται ανάμεσα στην δεύτερη και την τρίτη θέση της δυτικής περιφέρειας.

Από την πλευρά τους, και οι Χόρνετς περιμένουν το αποτέλεσμα του ματς Κλίπερς-Γκρίζλις. Αυτό θα κρίνει την τελική τους θέση στην περιφέρεια, η οποία θα είναι η έβδομη ή η όγδοη.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!