Χιούστον Ρόκετς: «Άλωσαν» το Λος Άντζελες (video)

Ο ορεξάτος Τζέιμς Χάρντεν και η… παρέα του πήραν από το χέρι τους Χιούστον Ρόκετς και τους οδήγησαν στη νίκη με 100-98 επί των Λος Άντζελες Κλίπερς.

Πέρασαν και δεν σταμάτησαν από το «Staples Center» οι «ρουκέτες», φθάνοντας στο 44-22. Ο 25άχρονος γκαρντ είχε 34 πόντους, εφτά ριμπάουντ, άλλες τόσες ασίστ, αλλά και τρία λάθη, ενώ «κλείδωσε» τη νίκη με 1/2 βολές στο τέλος. Ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε ο Ματ Μπαρνς μείωσε σε 99-98, αλλά εν συνεχεία αμφότεροι οι αντίπαλοι κόλλησαν επιθετικά. Ο Κρις Πολ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, το σουτ του όμως ήταν άστοχο. Οι γηπεδούχοι είχαν 7/30 τρίποντα κι έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, ωστόσο ανάγκασαν τους Καλιφορνέζους σε είκοσι λάθη. Ο Τρέβορ Αρίζα πρόσθεσε 19 πόντους, εννέα ριμπάουντ, τρεις ασίστ κι ένα κλέψιμο, ενώ ο Τέρενς Τζόουνς είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Κώστας Παπανικολάου, που είναι τραυματίας στον αστράγαλο, δεν ακολούθησε καν την αποστολή, εκτός έμεινε και ο Ντουάιτ Χάουαρντ (γόνατο).

Η επιστροφή του προερχόμενου από τραυματισμό στον αγκώνα Μπλέικ Γκρίφιν δεν βοήθησε τους γηπεδούχους, καθώς τελείωσε με μόλις 4/10 σουτ εντός παιδιάς, έντεκα ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, δύο κλεψίματα, αλλά και πέντε λάθη. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Πολ με 23 πόντους (7/21 σουτ), που είχε επίσης πέντε ασίστ και δύο κλεψίματα, ενώ ο Μπαρνς συνείσφερε 19 πόντους, δύο ριμπάουντ και άλλα τόσα κλεψίματα και ο Ντε Άντρε Τζόουνς πρόσθεσε πέντε πόντους αλλά και 20 ριμπάουντ και τέσσερα κοψίματα. Δεν έπαιξε ο Τζαμάλ Κρόφορντ (γάμπα), ο οποίος έχει προοδεύσει ελάχιστα όπως ανέφερε ο Ντοκ Ρίβερς. Πρόωρα αποχώρησε ο Τζόρνταν Χάμιλτον, λόγω τραυματισμού του στο δεξιό αστράγαλο (8π., δύο ριμπ. σε 11’). Στο 42-25 έμειναν οι Κλίπερς.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)