Χιούστον Ρόκετς: Ξύλο για Λεμπρόν, νίκη στην παράταση για «ρουκέτες» (videos)

Ο Λεμπρόν Τζέιμς και ο Πάτρικ Μπέβερλι έκλεψαν την… παράσταση με τον καβγά τους στη νίκη των Χιούστον Ρόκετς με 105-103 στην παράταση επί των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Οι δυο διαπληκτίστηκαν κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο 30χρονος φόργουορντ εκνευρίστηκε από το ύπουλο μαρκάρισμα του αντιπάλου του. Στη συνέχεια, μάλιστα, ο Τζέιμς δέχθηκε... επίθεση και από το Χάρντεν! Στα του ματς, με τους Μπέβερλι και Τζος Σμιθ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 104-100 στην παράταση, αλλά ο Λεμπρόν Τζέιμς με τρίποντο μείωσε σε 104-103. Ωστόσο, οι παίκτες των «ρουκετών» αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και με τον Τζέιμς Χάρντεν από τη γραμμή των βολών σφράγισαν τη νίκη, για το 41-18. Στην κανονική διάρκεια, ο Τριστάν Τόμπσον είχε ισοφαρίσει με 2-2 βολές σε 98-98, με 1.08’ να απομένουν, αλλά ακολούθησαν άστοχα σουτ από τον ίδιο και το Λεμπρόν Τζέιμς, ενώ οι Ρόκετς δεν εκδήλωσαν καν επίθεση, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στον έξτρα χρόνο.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χάρντεν με 33 πόντους, ο οποίος είχε και οκτώ ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρία κλεψίματα, δύο κοψίματα, αλλά και πέντε λάθη. Ο Τέρενς Τζόουνς συνείσφερε 19 πόντους και εφτά ριμπάουντ, ενώ δεν έπαιξαν οι τραυματίες Ντουάιτ Χάουαρντ (γόνατο) και Κώστας Παπανικολάου (αστράγαλος). Από τους «Καβς», που έμειναν στο 37-24, ο Τζέιμς τελείωσε με 37 πόντους με 15/35 σουτ εντός παιδιάς, συν οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, τρία κλεψίματα, ισάριθμα μπλοκ και τέσσερα λάθη. Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Άντερσον Βαρεχάο (αχίλλειος τένοντας) και Σον Μάριον (ισχίο), όπως και ο Κάιρι Έρβινγκ (ώμος), αλλά ο Ντέιβιντ Μπλατ είπε πως θα πάρει μέρος στο μεθαυριανό ματς (04/03, 02.00) με τους Μπόστον Σέλτικς στην «Quicken Loans Arena». Ο 55άχρονος τεχνικός δεν χρησιμοποίησε και τον Κέντρικ Πέρκινς, έριξε στο παρκέ άλλωστε μόλις οκτώ παίκτες!

Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!
Γουέστ Χαμ: Θέλει «βόμβα» με Μουρίνιο