Ρεκόρ ο Κουφός

Ο Κώστας Κουφός σημείωσε 18 πόντους στην άνετη νίκη των Ντένβερ Νάγκετς σε βάρος των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Με αυτή την επίδοση, ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στο ΝΒΑ. Αγωνίστηκε για 18 λεπτά και είχε 6/8 σουτ και εννέα ριμπάουντ. Μονάχα ο Τζέι Αρ Σμιθ τον ξεπέρασε σε πόντους με 22. Αμφότεροι αποτέλεσαν αναπληρωματικοί παίκτες και λόγω της διαφοράς πήραν σημαντικό χρόνο συμμετοχής.

Μετά από την αποψινή εύκολη επικράτηση, οι Νάγκετς εξασφάλισαν μαθηματικά την πέμπτη θέση της δυτικής περιφέρειας και περιμένουν τον ηττημένο της τριπλής βαθμολογικής μονομαχίας μεταξύ Μαβς, Λέικερς και Θάντερς. Αυτόν θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των φετινών play off.

Από την άλλη, οι «πολεμιστές» έχουν ήδη αποκλειστεί από τα play off, καθώς θα τερματίσουν στην δωδέκατη θέση της Δύσης. Οι Ντορέλ Ράιτ και Στέφεν Κάρι πέτυχαν από 27 πόντους, αλλά η ομάδα τους έχασε την επαφή με το σκορ μετά το 54-54 του ημιχρόνου.