Ντάλας Μάβερικς: Παράταση… ζωής με Μπλέιζερς (video)

Έπειτα από τρομερή ανατροπή στο τελευταίο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου, οι Ντάλας Μάβερικς κέρδισαν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 111-101 στην παράταση (96-96 κ.α.) στο «American Airlines Center».

Μετά το ρεπό του στο προχθεσινό παιχνίδι με τους Σακραμέντο Κινγκς, ο Ντιρκ Νοβίτσκι υποχρέωσε τη διεξαγωγή έξτρα πεντάλεπτου ολοκληρώνοντας σερί 7-0 στο τέλος του τέταρτου 12λεπτου, το οποίο συμπεριλήφθηκε σε επιμέρους 22-2 χάρη σε απόλυτη κυριαρχία των Τεξανών στην παράταση. Συνολικά ο Γερμανός διεθνής πέτυχε 25 πόντους, ενώ οι Μόντα Έλις και Τσάντλερ Πάρσονς σημείωσαν από 20. Ακολούθησε με 16 ο Ντέβιν Χάρις, αν και αποχώρησε πρόωρα λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο. Θυμίζουμε πως εξ αρχής αποκλείστηκε ο Ραζόν Ρόντο (πρόσωπο).

Εν τέλει, οι «μαβς» ανέβηκαν στο 35-18 και έριξαν στο 34-17 τους Μπλέιζερς, που γνώρισαν έβδομη διαδοχική εκτός έδρας ήττα στη regular season του 2014-15, αν και ξεκίνησαν το τελευταίο δίλεπτο του αγώνα με προβάδισμα ένδεκα πόντων. Στα των σκόρερ, ο Ντάμιαν Λίλαρντ έφτασε στους 26 πόντους (7/19 σουτ, 7 ριμπ., 7 ασ.) και ο Λα Μάρκους Όλντριτζ στους 25 (11/22 σουτ, 14 ριμπ.), αλλά ο Νικολά Μπατούμ αρκέστηκε σε δύο (0/8 σουτ), ενώ ο Τζόελ Φρίλαντ (ώμος) έμεινε έξω.

Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση
Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό