Ντάλας Μάβερικς: Άνετα στο Σακραμέντο (videos)

Δημιουργώντας απόσταση ασφαλείας από το πρώτο 24λεπτο, οι Ντάλας Μάβερικς πέρασαν με 101-78 από το «Sleep Train Arena» των Σακραμέντο Κινγκς.

Με εννέα συναπτά εύστοχα σουτ στη δεύτερη περίοδο άνοιξαν διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Έτσι ανέβηκαν στο 34-18 εν τη απουσία του Ντιρκ Νοβίτσκι (ρεπό), ο οποίος έμεινε έξω μαζί με τον Ραζόν Ρόντο (πρόσωπο), που περιμένει ακόμα ιατρικά τεστ ενόψει πιθανής χειρουργικής επέμβασης, όπως επιβεβαίωσε ο Ρικ Καρλάιλ στο περιθώριο της αναμέτρησης. Από τους παρόντες ξεχώρισε ο Μόντα Έλις με 21 πόντους, ενώ ο Τάισον Τσάντλερ είχε 16 μαζί με ισάριθμα ριμπάουντ. Ακόμα, ο Αλ-Φαρούκ Αμινού εισήλθε στη βασική πεντάδα αντί του Νοβίτσκι, αλλά φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ και περιορίστηκε στους δύο πόντους (1/6 σουτ).

Στα των «βασιλιάδων», ο Ραμόν Σέσιονς (7 πόντ., 3/4 δίπ., 18:34) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αφορμή πρόωρη αποχώρηση του Ντάρεν Κόλισον (6 πόντ., 3/3 δίπ., 14:28) εξαιτίας τραυματισμού στους κοιλιακούς. Μάλιστα προγραμματίστηκε ήδη για αύριο μαγνητική τομογραφία, που καθιστά τον 27άχρονο πλέι-μέικερ τουλάχιστον αμφίβολο για το μεθαυριανό παιχνίδι (08/02, 04:00) στο «EnergySolutions Arena» των Γιούτα Τζαζ.

Θυμίζουμε πως δεδομένα στα πιτς είναι ο Έρικ Μόρλαντ (ώμος), ενώ απόψε ο Τζέισον Τόμπσον (0 πόντ., 0/1 σουτ, 18:03) επανέκτησε θέση στο αρχικό σχήμα του Τάι Κορμπίν σε βάρος του Ντέρικ Ουίλιαμς (7 πόντ., 3/4 σουτ, 19:09). Τέλος, ο Ντε Μάρκους Κάζινς ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά δεν απέτρεψε πτώση των Κινγκς στο 17-31 με δέκατη ήττα σε ένδεκα αγώνες της regular season του 2014-15.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία