Τορόντο Ράπτορς: Τέταρτη σερί νίκη με Σέλτικς (videos)

Το φετινό αήττητό τους με ομάδες της Atlantic διατήρησαν οι Τορόντο Ράπτορς με 109-96 επί των Μπόστον Σέλτικς στο «Air Canada Centre».

Παράλληλα πέτυχαν τέταρτη συνεχόμενη νίκη σε αγώνα με τους «C’s» και διέκοψαν σερί τεσσάρων αρνητικών αποτελεσμάτων στη regular season του 2014-15, για την άνοδο στο 25-11 εν τη απουσία του Ντε Μαρ Ντε Ροζάν (πόδι). Από την πλευρά τους, οι «κέλτες» του Μπραντ Στίβενς, που έδωσαν ματς για τρίτη φορά σε τέσσερα 24ωρα, υποχώρησαν στο 12-23 με ένατη ήττα στα τελευταία ένδεκα παιχνίδια τους, αν και ολοκλήρωσαν το πρώτο 12λεπτο με υπέρ τους 26-19.

Εξάλλου «αιχμαλωτίστηκαν» στα αμυντικά συστήματα του Ντουέιν Κέισι και βρέθηκαν στο -17, ενώ ο Κάιλ Λόουρι πέτυχε 10 από τους 19 πόντους του στην τέταρτη περίοδο διασφαλίζοντας τη νίκη για τη μοναδική καναδική ομάδα του NBA. Στους 19 πόντους έφτασε επίσης ο Λου Ουίλιαμς, ενώ οι Αμίρ Τζόνσον, Τζέιμς Τζόνσον και Γιόνας Βαλαντσίουνας πρόσφεραν από 15.

Από την πλευρά του, ο Λάντρι Φιλντς έμεινε εκτός του rotation του Κέισι μετά την απώλεια της θέσης του στη βασική πεντάδα. Για τους ηττημένους, ο Κέλι Όλινικ σημείωσε 23 πόντους και ο Έιβερι Μπράντλεϊ 17.

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός