Σικάγο Μπουλς: Θετική αρχή για 2015 με Νάγκετς (videos)

Με δύσκολη νίκη 106-101 επί των Ντένβερ Νάγκετς στο «United Center» ξεκίνησαν το 2015 οι Σικάγο Μπουλς.

Έμειναν πίσω με διαφορά 13 πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ανέτρεψαν το σκορ μέσα στην τρίτη περίοδο και ο Ντέρικ Ρόουζ πέτυχε 13 από τους 17 πόντους του (7/25 σουτ, 8 ασ.) στην τέταρτη εξασφαλίζοντας σε σημαντικό βαθμό την άνοδο στο 23-10. Συνολικά ξεχώρισε ο Τζίμι Μπάτλερ με 26 πόντους (8/14 σουτ), οκτώ ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ ο Πάου Γκασόλ είχε 17 πόντους (7/17 δίπ.) εννέα ριμπάουντ και… εννέα μπλοκ. Από την πλευρά του, ο Κερκ Χάινριχ γύρισε στα παρκέ με 10 πόντους (2/2 δίπ., 2/2 τρίπ., 26:53), ενώ ο Νταγκ Μακ Ντέρμοτ (γόνατο) έμεινε έξω.

Από τους «σβόλους», που υποχώρησαν στο 13-20, έλειψαν οι Ντανίλο Γκαλινάρι (γόνατο), Ράντι Φόι (τετρακέφαλος), Ντάρελ Άρθουρ (πόδι) και Τζαβέιλ Μακ Γκι (πόδι), αλλά ο Ουίλσον Τσάντλερ έπαιξε κανονικά και έφτασε στους 22 πόντους (8/16 σουτ, 33:35). Ακολούθησαν ο Τάι Λόουσον με 20 πόντους και ο Άαρον Αφλάλο με 19, ενώ ο Κένεθ Φαρίντ «έγραψε» 18 πόντους, 19 ριμπάουντ και τρία μπλοκ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)