Φιλαδέλφεια 76ερς; Νίκη στο Ντιτρόιτ με… 8-1 στην παράταση (videos)

Έπειτα από έξτρα πεντάλεπτο (100-100 κ.α.), οι ουραγοί του NBA, Φιλαδέλφεια 76ερς, κατέβαλαν τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 108-101 στο «Palace».

Το ματς ήταν κάτι παραπάνω από κάκιστο, όπως πιστοποιεί το επιμέρους 8-1 της παράτασης, αλλά οι «σίξερς» ανέβηκαν στο 2-18 και οι Πίστονς υποχώρησαν στο 3-17 με ενδέκατη διαδοχική ήττα. Εξάλλου, ο Χόλις Τόμπσον (13 πόντ., 5/9 σουτ, 25:39) ισοφάρισε σε 100-100, 13,4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα υποχρεώνοντας τη διεξαγωγή παράτασης, που επέτρεψε στους δύο κόουτς να συνεχίσουν τους πειραματισμούς… σε βάρος του αθλήματος. Πάντως, ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον πέτυχε νέο ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους, ενώ ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς συνέχισε τις θεσπέσιες εμφανίσεις με 20 (8/12 σουτ, 15 ασ., 8 ριμπ., 3 κλεψ., 7 λάθ.).

Όλα αυτά χωρίς τους Τόνι Ρότεν (γόνατο), Τζόελ Εμπίντ (πόδι), Αλεξέι Σβεντ (ισχίο) και Τζέισον Ρίτσαρντσον (πόδι), ενώ από τους ηττημένους έλειψε εκ νέου ο Τζόντι Μικς (μέση). Παραγωγικά διακρίθηκε ο Τζος Σμιθ με 23 πόντους (9/18 σουτ, 8 ριμπ., 7 ασ., 3 μπλ., 5 λάθ.), ενώ με 21 ακολούθησε ο Κάιλ Σίνγκλερ, ο οποίος παράμεινε στη βασική πεντάδα μπροστά από τον Γκρεγκ Μονρό, που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)