Κλίβελαντ Καβαλίερς: Αρχοντικός Κάιρι Έρβινγκ στη Νέα Υόρκη (videos)

Πέμπτη διαδοχική νίκη πέτυχαν οι Κλίβελαντ Καβαλίερς περνώντας με 90-87 από το «Madison Square Garden» των Νιου Γιορκ Νικς.

Ο Κάιρι Έρβινγκ τους κράτησε κοντά στο σκορ στο πρώτο 24λεπτο με 23 πόντους, ενώ συμπλήρωσε 37 (12/18 σουτ, 44:10) δέκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης με θεαματικό λέι-απ, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια, ο Καρμέλο Άντονι… για κάποιο λόγο εξάντλησε τον χρόνο, μέχρι να αστοχήσει σε τρίποντο και να ολοκληρώσει την προσπάθειά του με 9 πόντους (4/19 σουτ, 10 ριμπ., 5 λάθ., 30:27)! Έτσι, οι εκπρόσωποι του Οχάιο ανέβηκαν στο 10-7 και οι Νικς υποχώρησαν στο 4-16 με έκτο διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα εν τη απουσία των Αντρέα Μπαρνιάνι (γάμπα) και Κλίαντονι Έρλι (γόνατο).

Τις υπηρεσίες του Μάθιου Ντελαβέντοβα (γόνατο) στερήθηκε ο Ντέιβιντ Μπλατ, ο οποίος φλέρταρε επίμονα με δεύτερη ήττα από τους προβληματικούς Νεοϋορκέζους μέσα στη regular season του 2014-15, καθώς η ομάδα του ουδέποτε έπιασε ρυθμό απόψε. Από την πλευρά του, ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 19 πόντους (7/17 σουτ, 12 ασ.) και ο Κέβιν Λοβ 11 (4/11 σουτ, 11 ριμπ.), ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ με 20 πόντους, εκ των οποίων οι 16 καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τη συμβολή τεσσάρων τριπόντων. Ακολούθησαν ο Αμάρε Στουντεμάιρ με 18 και ο Κουίνσι Έισι με 15.

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Ελ Αραμπί: «Εδώ με την αξία μας, γεμάτοι προσδοκίες»
Euroleague: Σφυρίζουν το Game 4 του Παναθηναϊκού AKTOR οι διαιτητές του Game 3 του Ολυμπιακού
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Στόχος μας είναι να κερδίσουμε»
Euroleague: Η απάντηση για τις διαιτησίες στα Game 3 των Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού