Φιλαδέλφεια 76ερς: Επιτέλους νίκη, πέρασαν από Μινεάπολις (videos)

Απέφυγαν ισοφάριση αρνητικού ρεκόρ του NBA οι Φιλαδέλφεια 76ερς χάρη σε 85-77 σε βάρος των Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Target Center».

Δεκαέξι δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης ένας διαιτητής διέταξε επανέναρξη, όταν διαπίστωσε ότι οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν σε… λάθος καλάθι, ενώ οι «σίξερς» πέτυχαν μόλις εννέα πόντους στο δεύτερο 12λεπτο και ολοκλήρωσαν το ματς με 39% στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά ανέβηκαν στο 1-17! Άλλωστε δημιούργησαν διψήφια διαφορά στην πρώτη περίοδο για πρώτη φορά μέσα στη regular season του 2014-15, πριν την απολέσουν και αποδειχθούν ψυχραιμότεροι στα τελευταία λεπτά του κάκιστου, συνολικά, αγώνα. Παράλληλα, οι Τίμπεργουλφς έπεσαν στο 4-13 χωρίς τους Νικ Πέκοβιτς (καρπός/αστράγαλος), Κέβιν Μάρτιν (καρπός), Ρίκι Ρούμπιο (αστράγαλος) και Ρόνι Τουριάφ (ισχίο) στη σύνθεσή τους.

Τις υπηρεσίες των Τζόελ Εμπίντ (πόδι), Τόνι Ρότεν (γόνατο), Αλεξέι Σβεντ (ισχίο) και Τζέισον Ρίτσαρντσον (πόδι) στερήθηκε ο Μπρετ Μπράουν, αλλά ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς έφτασε στους 20 πόντους (9/20 σουτ, 9 ριμπ., 9 ασ., 6 λάθ.), ενώ ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον σημείωσε 17. Από την άλλη ξεχώρισε ο πρώην φόργουορντ των 76ερς, Θάντεους Γιανγκ, με 16 πόντους, ενώ ο Γκόρτζι Ντιένγκ είχε 15 μαζί με 16 ριμπάουντ.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ