Ντένβερ Νάγκετς: Επιβίωσαν με Λόουσον, νεύρα ο Αφλάλο (videos)

Απώλεσαν διαφορά 22 πόντων, αλλά οι Ντένβερ Νάγκετς πέρασαν με 103-101 από το «EnergySolutions Arena» των Γιούτα Τζαζ.

Μάλιστα απώλεσαν πρόωρα τον Άαρον Αφλάλο (14 πόντ., 6/11 σουτ, 30:35), ο οποίος αποβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο λόγω σκληρού μαρκαρίσματος στον Αλέκ Μπαρκς, που ουσιαστικά προκλήθηκε από τον γενικότερο εκνευρισμό στις τάξεις της ομάδας του Μπράιαν Σο στην τέταρτη περίοδο. Άλλωστε, οι Τζαζ ισοφάρισαν και παραλίγο να διακόψουν σερί πέντε ηττών, αλλά ο Τάι Λόουσον συμπλήρωσε 15 πόντους (6/15 σουτ, 12 ασ.) με το νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, καλάθι, στη λήξη επίθεσης των «σβόλων», 29.6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Ακολούθησαν δύο βολές του Ντάρελ Άρθουρ (12 πόντ., 4/7 σουτ, 17:06), που εξασφάλισαν την άνοδο των Νάγκετς στο 9-8 εν τη απουσία του Ράντι Φόι (τετρακέφαλος).

Στο περιθώριο έμειναν επίσης οι Τζαβέιλ Μακ Γκι, Αλόνζο Γκι και Γιουσούφ Νούρκιτς, αν και ήταν διαθέσιμοι, ενώ ο Ουίλσον Τσάντλερ μοιράστηκε την πρώτη θέση των σκόρερ των νικητών με τον Λόουσον «γράφοντας» 15 πόντους. Για τους Τζαζ, που υποχώρησαν στο 5-13 χωρίς τους Ντέρικ Φέιβορς (ίωση) και Τζέρεμι Έβανς (αστράγαλος) στη σύνθεσή τους, ο Γκόρντον Χέιγουορντ πέτυχε 25 πόντους, ο Μπαρκς 22 και ο Τρέι Μπερκ 18, ενώ ο Ενές Καντέρ 17 μαζί με 15 ριμπάουντ.