Ντένβερ Νάγκετς: Συνέχεια στο σερί, χτύπησε… ξανά ο Ρόουζ των Μπουλς (videos)

Πέμπτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα σημείωσαν οι Ντένβερ Νάγκετς με 114-109 σε βάρος των Σικάγο Μπουλς στο «Pepsi Center».

Άλλωστε, ο Τάι Λόουσον συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις συμπληρώνοντας 20 πόντους (7/16 σουτ, 12 ασ., 3 κλεψ.) με καθοριστικό καλάθι στα τελευταία λεπτά, που δεν επέτρεψε στους «ταύρους» να ολοκληρώσουν την ανατροπή διψήφιας διαφοράς μέσα στην τέταρτη περίοδο εν τη απουσία του Ντέρικ Ρόουζ (2 πόντ., 1/4 σουτ, 9:52). Εξάλλου, ο 26χρονος πλέι-μέικερ ένιωσε εκ νέου ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο και αποχώρησε από το πρώτο 12λεπτο, ενώ με το πέρας της αναμέτρησης ο Τομ Θίμποντο εξήγησε πως ο ίδιος ζήτησε του Ρόουζ να μην ρισκάρει επιστρέφοντας στο παρκέ για το δεύτερο 24λεπτο.

Θυμίζουμε πως εξ αρχής αποκλείστηκαν οι Γιοακίμ Νοά (μάτι) και Ταζ Γκίμπσον (αστράγαλος), όπως οι Ράντι Φόι (τετρακέφαλος) και Τζαβέιλ Μακ Γκι (πόδι) των «σβόλων», που ανέβηκαν στο 7-7 ρίχνοντας τους Μπουλς στο 9-6. Πέρα από τον κεφάτο Λόουσον, ο Άαρον Αφλάλο «έγραψε» 19 πόντους με τρία τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζίμι Μπάτλερ με 32 πόντους. Τέλος αναφέρουμε πως ο rookie Κάμερον Μπέρστοου (2 πόντ., 1/4 σουτ, 18:46) βρέθηκε στη βασική πεντάδα του Θίμποντο λόγω των παραπάνω απουσιών, αν και είχε παίξει μόλις ένδεκα λεπτά από το ξεκίνημα της regular season του 2014-15.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ