Λος Άντζελες Λέικερς: Ξεπέρασαν 19 πόντους του Παπανικολάου! (video)

Παρά 19 πόντους του Κώστα Παπανικολάου, οι Χιούστον Ρόκετς ηττήθηκαν με 98-92 από τους Λος Άντζελες Λέικερς στο «Toyota Center» εν τη απουσία του Ντουάιτ Χάουαρντ.

Ο Έλληνας διεθνής πέτυχε ρεκόρ καριέρας στο NBA με 2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 3/3 βολές σε 33:40, στα οποία είχε επίσης έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη, αλλά ο παραγκωνισμός του Χάουαρντ κόστισε στις «ρουκέτες», που υποχώρησαν στο 9-3. Επίσημα, ο 28χρονος φόργουορντ/σέντερ έμεινε έξω λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, αλλά οι κατηγορίες για βιαιοπραγία σε βάρος του 6χρονου γιο του μάλλον αποτελούν την πραγματική αφορμή. Εξ αρχής αποκλείστηκε ο Τέρενς Τζόουνς (πόδι), αλλά οι Ρόκετς υπέκυψαν στα τελευταία λεπτά επιτρέποντας στους «λιμνάνθρωπους» να ανέβουν στο 3-9 με δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη. Άλλωστε, ο Κόμπι Μπράιαντ έφτασε στους 29 πόντους με καταλυτική φάση τριών πόντων σε επιμέρους 7-1.

Το καθοριστικό επιμέρους σκορ συμπλήρωσε με τέσσερις βολές ο Ουές Τζόνσον (9 ποντ., 2/6 σουτ, 36:15) και διαμόρφωσε 94-92 υπέρ της ομάδας του Μπάιρον Σκοτ μέσα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Ακόμα, οι Νικ Γιανγκ και Τζόρνταν Χιλ πέτυχαν από 16 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν ξεχώρισε για τους ηττημένους με 24. Επίσης, ο Ταρίκ Μπλακ (5 ποντ., 2/6 σουτ, 9 ριμπ., 34:46) κάλυψε το κενό του Χάουαρντ στη βασική πεντάδα του Κέβιν Μακ Χέιλ, αλλά αστόχησε σε βολή και σε κρίσιμο σουτ στα τελευταία λεπτά. Τέλος θυμίζουμε πως οι Λέικερς στερήθηκαν εκ νέου των υπηρεσιών των Στιβ Νας (μέση), Τζούλιους Ραντλ (πόδι), Ουέιν Έλινγκτον (άδεια) και Ράιαν Κέλι (οπίσθιος μηριαίος).

Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ