Μέμφις Γκρίζλις: Τρομερή ανατροπή με Κινγκς, οκτώ πόντους ο Κουφός (videos)

Παρά -24 στο πρώτο 12λεπτο, οι Μέμφις Γκρίζλις κατέβαλαν με 111-110 τους Σακραμέντο Κινγκς στο «FedEx Forum».

Μάλιστα ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο στο -15, αλλά 1:31 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης ισοφάρισαν σε 106-106 με λέι-απ του Μάικ Κόνλεϊ, ο οποίος με τρίποντο διαμόρφωσε 109-108 υπέρ των «αρκούδων» στα δέκα δευτερόλεπτα. Απαιτήθηκε και… ανύπαρκτη άμυνα των Κινγκς στην τελευταία φάση του αγώνα, ώστε ο Κόρτνεϊ Λι να πετύχει το νικητήριο καλάθι, που κατακυρώθηκε έπειτα από εξονυχιστικό έλεγχο του βίντεο, μέχρι να κριθεί πως ήταν εμπρόθεσμο. Συνολικά ο Κόνλεϊ είχε 22 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Λι συμπλήρωσε 16 (6/9 σουτ), αν και απώλεσε τη θέση του στο αρχικό σχήμα του Ντέιβ Γέργκερ από τον Ταϊσόν Πρινς (2 ποντ., 1/2 διπ, 11 λεπτ.).

Ακόμα, ο Μαρκ Γκασόλ πρόσφερε 20 πόντους και ο Ζακ Ράντολφ 17, ενώ ο Κώστας Κουφός είχε οκτώ (3/4 διπ., 1 ριμπ., 1 μπλ.) ως αναπληρωματικό μέλος της frontline. Επίσης, ο Βινς Κάρτερ έφτασε στους 11 πόντους (4/5 σουτ, 17 λεπτ.) σταματώντας τον Ρούντι Γκέι στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ο Νικ Καλάθης (τιμωρία) έμεινε έξω. Εν τέλει, οι εκπρόσωποι του Τενεσί ανέβηκαν στο 8-1 και έριξαν στο 5-4 τους Κινγκς ξεπερνώντας 25 πόντους του Γκέι, 22 του Ντε Μάρκους Κάζινς, 20 του Ντάρεν Κόλισον και 17 του Μπεν Μακ Λέμορ.