Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Στο 6-2 με νίκη επί Πίστονς (videos)

Ξεπέρασαν νωθρό ξεκίνημα οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, για να φτάσουν σε 107-103 επί των Ντιτρόιτ Πίστονς στο «Verizon Center».

Βρέθηκαν στο -13 από το πρώτο 12λεπτο, αλλά συνήλθαν και τέλει ανέβηκαν στο 6-2 με τρίτη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας ματς της regular season του 2014-15. Άλλωστε αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι στα κρίσιμα λεπτά μετά το 100-99 υπέρ των εκπρόσωπων της «Motor City», 1:23 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τζον Ουόλ με 27 πόντους (7/19 σουτ) και ένδεκα ασίστ, ενώ ο Ρασουάλ Μπάτλερ «έγραψε» 18 πόντους (7/8 σουτ), ο Μάρτσιν Γκορτάτ 14 (7/12 σουτ, 13 ριμπ.) και ο Πολ Πιρς 13 (5/11 σουτ).

Θυμίζουμε πως έλειψαν εκ νέου οι Μπράντλι Μπιλ (καρπός) και Μαρτέλ Ουέμπστερ (μέση), όπως οι Τζόντι Μικς (μέση), Κάρτιερ Μάρτιν (πόδι) και Λουίτζι Ντατόμε (οπίσθιος μηριαίος) των «πιστονιών», που υποχώρησαν στο 2-6. Πάντως, ο Μπράντον Τζένινγκς πέτυχε 32 πόντους (11/19 σουτ, 10 ασ.), εκ των οποίων οι 21 καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ είχε 20 και ο Γκρεγκ Μονρό 18, αλλά οι Τζος Σμιθ (6 ποντ., 3/10 σουτ) και Αντρέ Ντράμοντ (2 ποντ., 1/3 σουτ) περιορίστηκαν από την αντίπαλη άμυνα.