Φίνιξ Σανς: Οι πρώτοι που νίκησαν τους Ουόριος (videos)

Τέλος στο σερί των πέντε συνεχόμενων νικών των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στη φετινή σεζόν του ΝΒΑ έβαλαν οι Φίνιξ Σανς, οι οποίοι νίκησαν 107-95 τους αντιπάλους τους.

Καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος έπαιξε το γεγονός ότι ο Αϊζάια Τόμας έβαλε τους 15 από τους 22 πόντους του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, ενώ ο έτερος συμπαίκτης του, Τζέραλντ Γκριν, είχε 16/19 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Οι νικητές κατάφεραν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 36-16 στα τελευταία 12 λεπτά και ως εκ τούτου έφτασαν στην επικράτηση, κάτι που σημαίνει ότι πλέον δεν υπάρχει καμία αήττητη ομάδα στο «μαγικό» κόσμο της άλλης πλευράς του Ατλαντικού.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφεν Κάρι με 28 πόντους και 10 ασίστ, όμως ήταν αρκετά άστοχος και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο συμπαίκτης του, Ντρέιμοντ Γκριν, είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.