Μαϊάμι Χιτ: Νίκη με Τίμπεργουλφς, δύο μήνες έξω ο Ρούμπιο (video)

Για περίπου δύο μήνες θα λείψει ο Ρίκι Ρούμπιο των Μινεσότα Τίμπεργουλφς, που ηττήθηκαν με 102-92 από τους Μαϊάμι Χιτ στο «AmericanAirlines Arena».

Πριν από το σημερινό παιχνίδι επιβεβαιώθηκε σημαντικό διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο με μαγνητική τομογραφία και οι «λύκοι» απέκλεισαν επ’ αόριστον Ισπανό διεθνή, χωρίς να αποκαλύψουν περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά η USA Today έγραψε πως θα μείνει έξω για επτά με οκτώ εβδομάδες. Στο ίδιο το ματς, ο Φλιπ Σόντερς αιφνιδίασε ξεκινώντας με τον Ζακ Λαβίν (5 ποντ., 4 ασ., 6 ριμπ., 26 λεπτ.) στη βασική πεντάδα του, αν και ο υποσχόμενος rookie είχε παίξει μόλις δεκατρία λεπτά στους πρώτους αγώνες της regular season του 2014-15. Μοιραία περιορίστηκε σε αναπληρωματικό ρόλο ο Μο Ουίλιαμς (2 ποντ., 5 ασ., 4 ριμπ., 22 λεπτ.), ο οποίος επρόκειτο να παίξει για 25 με 30 λεπτά ανά ματς εν τη απουσία του Ρούμπιο, όπως δήλωσε ο πρόεδρος και κόουτς των Τίμπεργουλφς.

Από εκεί και πέρα αποκλείστηκε για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Άντονι Μπένετ (γόνατο) επιτρέποντας στους Ρόνι Τουριάφ (ισχίο) και Γκλεν Ρόμπινσον ΙΙΙ (αστράγαλος) να εισέλθουν στην ενεργή 13άδα για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, αλλά αμφότεροι έμειναν στον πάγκο. Παραγωγικά ξεχώρισε ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Νικ Πέκοβιτς, με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Θάντεους Γιανγκ είχε 16 πόντους, αλλά αμφότεροι «σώπασαν» στα κρίσιμα λεπτά, αν και οι εκπρόσωποι της Μινεάπολις μετέτρεψαν «χαμένο» παιχνίδι σε διαφορά τεσσάρων πόντων στο τέλος του τέταρτου 12λεπτου.

Εν τέλει υποχώρησαν στο 2-4, ενώ οι Χιτ προωθήθηκαν στο 4-2 χάρη σε 25 πόντους του Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος είχε 11/16 δίποντα, ενώ ο Κρις Μπος «έγραψε» 24 πόντους. Ακόμα, ο Ουντόνις Χάσλεμ (τετρακέφαλοι) έκανε το φετινό ντεμπούτο του με οκτώ πόντους (4/6 σουτ) σε 14 λεπτά, ενώ στη διάθεση του Έρικ Σποέλστρα τέθηκε και ο Ντάνι Γκρέιντζερ (οπίσθιος μηριαίος), αλλά δεν έπαιξε. Τέλος, ο Κρις Άντερσεν (πλευρά) αποκλείστκε μαζί με τον Τζάστιν Χάμιλτον (βουβωνική χώρα), ο οποίος κρίθηκε ανέτοιμος από χθες.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ