Σακραμέντο Κινγκς: Δύο παρατάσεις και νίκη στο Φίνιξ! (video)

Τη θετικότατη πορεία τους συνέχισαν οι Σακραμέντο Κινγκς με 114-112 επί των Φίνιξ Σανς στο «US Airways Arena Center» ύστερα από δύο παρατάσεις (99-99 κ.α., 106-106 α’ παρ.).

Χρειάστηκαν μεν 58 αγωνιστικά λεπτά, αλλά ανέβηκαν στο 5-1, αν και ο Ντε Μάρκους Κάζινς αποβλήθηκε με έξι φάουλ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο θηριώδης σέντερ, πάντως, πρόλαβε να πετύχει 25 πόντους (6/14 σουτ, 13/14 βολ.) και να μαζέψει 18 ριμπάουντ, ενώ ο Ρούντι Γκέι συμπλήρωσε 11 πόντους (5/22 σουτ) και ολοκλήρωσε σερί 6-0 με το νικητήριο καλάθι, 1:07 πριν από τη λήξη της δεύτερης παράτασης. Ακόμα, ο Ντάρεν Κόλισον έφτασε στους 16 πόντους και ο Μπεν Μακ Λέμορ στους 15, ενώ ο Καρλ Λάντρι είχε 12. Παράλληλα, οι «ήλιοι» υποχώρησαν στο 3-3, παρά +11 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Έρικ Μπλέντσο «έγραψε» 23 πόντους και ο Γκόραν Ντράγκιτς 22, ενώ ο Μαρκίεφ Μόρις πρόλαβε 16, πριν αποβληθεί με έξι φάουλ. Ακολούθησε ο Μάιλς Πλαμλί με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους «έγραψε» επίσης ο πρώην γκαρντ/φόργουορντ του Άρη, Πι Τζέι Τάκερ. Από την πλευρά του, ο Αίσάια Τόμας (3 ποντ., 1/4 σουτ, 17 λεπτ.) έχασε το πρωινό ζέσταμα του Τζεφ Χόρνασεκ λόγω θανάτου συγγενή του, αλλά έδωσε το παρών στο ματς εναντίον της προηγούμενης ομάδας του σε αντίθεση με τον Τι Τζέι Ουόρεν (αντίχειρας), ο οποίος έμεινε στο περιθώριο μαζί με τον Ζόραν Ντράγκιτς.

Το επόμενο παιχνίδι των «ήλιων» είναι μεθαύριο (10/11, 03:00) με τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, που θα βρεθούν αύριο (09/11, 03:00) στο «AT&T Center» των Χιούστον Ρόκετς, πριν ταξιδέψουν στην Αριζόνα. Από αμφότερα τα ματς αποκλείστηκε ήδη ο Ντέιβιντ Λι (οπίσθιος μηριαίος), ο οποίος θα επανεξεταστεί σε δύο εβδομάδες, όπως ξεκαθαρίστηκε σήμερα. Για την ομάδα του Κώστα Παπανικολάου, οι Πάτρικ Μπέβερλι (οπίσθιος μηριαίος) και Τέρενς Τζόουνς (πόδι) κρίθηκαν ανέτοιμοι και για τον αυριανό αγώνα μεταξύ δύο εκ των τριών αήττητων ομάδων της regular season του 2014-15, ενώ ο δεύτερος θα μείνει έξω για τουλάχιστον μία εβδομάδα, όπως εκτιμήθηκε.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ