Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: Γκάζωσαν και διέλυσαν τους Μάβερικς (video)

Ισοπεδωτικοί αποδείχθηκαν οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο δεύτερο ημίχρονο του 108-87 επί των Ντάλας Μάβερικς στο «Moda Center».

Μάλιστα, η ευρεία νίκη αποτέλεσε συνέχεια της προχθεσινής συντριβής των Κλίβελαντ Καβαλίερς, παρά το 50-46 υπέρ των «μαβς» στο πρώτο ημίχρονο. Πάντως, το 24λεπτο τελείωσε με εντυπωσιακό buzzer-beater του Λα Μάρκους Όλντριτζ, ο οποίος συμπλήρωσε 20 πόντους (10/16) και σε συνδυασμένο με την τρομερή προσπάθεια των παικτών του Τέρι Στοτς στην άμυνα ήλθε διαφορά 27 πόντων και άνοδος στο 3-2. Παράλληλα, οι Τεξανοί υποχώρησαν στο 3-2 δεχόμενοι επιμέρους 35-18 στο τρίτο 12λεπτο, που τους έφερε στο -64 στις τρίτες περιόδους των πέντε πρώτων αγώνων τους στη regular season του 2014-15, αν και διατηρούν στο +70 στις άλλες τρεις!

Πέρα από τον Όλντριτζ, ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντιρκ Νοβίτσκι με 17, εκ των οποίων μόλις δύο καταγράφηκαν στο καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο. Τέλος θυμίζουμε πως οι Μάβερικς στερήθηκαν εκ νέου των υπηρεσιών του Ρέιμοντ Φέλτον (αστράγαλος), ενώ σημειώνουμε πως το παιχνίδι διακόπηκε για αρκετά λεπτά στην τέταρτη περίοδο λόγω κατάρρευσης θεατή.

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)