Ντιτρόιτ Πίστονς: «Έσβησαν» τους Νικς, πρώτη νίκη (videos)

Με αποτελεσματική άμυνα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, οι Ντιτρόιτ Πίστονς κατέβαλαν με 98-95 τους Νιου Γιορκ Νικς στο «Palace».

Στερήθηκαν των υπηρεσιών των Τζόντι Μικς (μέση), Λουίτζι Ντατόμε (οπίσθιος μηριαίος) και Καρτιέρ Μάρτιν (πόδι), αλλά με την πρώτη νίκη τους μέσα στη regular season του 2014-15 ανέβηκαν στο 1-3 ρίχνοντας παράλληλα τους Νεοϋορκέζους στο 2-3. Για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα και ξεκίνησαν το τέταρτο 12λεπτο με +16, αλλά τα… χρειάστηκαν στα τελευταία λεπτά, καθώς οι Νικς βρέθηκαν ένα σουτ μακριά από την ανατροπή. Εν τέλει, όμως, οι 23 πόντοι και τα 18 ριμπάουντ του Γκρεγκ Μονρό ως βασικός πάουερ φόργουορντ του Σταν Βαν Γκάντι αποδείχθηκαν αρκετά για το θετικό αποτέλεσμα. Χάρη σε τέσσερα τρίποντα, ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ συμπλήρωσε 20 πόντους, ενώ οι Μπράντον Τζένινγκς και Ντι Τζέι Όγκουστιν πρόσθεσαν από 12.

Για την ομάδα του Ντέρεκ Φίσερ ξεχώρισε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ με 20 πόντους, αλλά η καλύτερη φετινή εμφάνιση του 22χρονου γκαρντ δεν συνδυάστηκε με νίκη, από τη στιγμή που ο Καρμέλο Άντονι περιορίστηκε στους 13 πόντους (5/21 σουτ) από τον Τζος Σμιθ (8 ποντ., 2/17 σουτ, 10 ριμπ. 3 κλεψ., 34 λεπτ.). Θυμίζουμε πως οι εκπρόσωποι του «Μεγάλου Μήλου» δεν είχαν τους Τζέι Αρ Σμιθ (τιμωρία), Χοσέ Καλντερόν (γάμπα) και Αντρέα Μπαρνιάνι (οπίσθιος μηριαίος), ενώ στην πορεία της αναμέτρησης αποχώρησε ο Πάμπλο Πριτζιόνι (0 ποντ., 0/2 σουτ, 6 λεπτ.) λόγω τραυματισμού στον δεξιό αστράγαλο.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι