Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Νίκη με Μπακς, στα… χαμηλά ο Αντετοκούνμπο (videos)

Ξεπέρασαν αποβολή του Πολ Πιρς οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, ώστε να καταβάλουν με 108-97 τους Μιλγουόκι Μπακς στο «Verizon Center».

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αρκέστηκε σε τέσσερις πόντους (2/2 διπ., 0/1 τριπ., 0/1 βολ.), τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ, ενώ υπέπεσε και σε τρία λάθη σε δεκατρία λεπτά. Γίνεται αντιληπτό πως δεν αποτέλεσε σημαντική βοήθεια για την ομάδα του Τζέισον Κιντ, ο οποίος άφησε τον Νέιτ Ουόλτερς εκτός rotation, ενώ στερήθηκε εκ νέου των υπηρεσιών των Τζόνι Ο’ Μπράιαντ (γόνατο) και Ντάμιεν Ινγκλίς (πόδι) στο δρόμο για το 1-2. Αντίθετα, οι «μάγοι» ανέβηκαν στο 2-1, αν και ο Πιρς (2 ποντ., 0/3 σουτ, 17 λεπτ.) αποβλήθηκε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου λόγω δύο τεχνικών ποινών κατόπιν διαμαρτυρίας στους διαιτητές.

Εν τη απουσία του και σε συνδυασμό με τον παραγκωνισμό των Μπράντλι Μπιλ (καρπός) κι Μαρτέλ Ουέμπστερ (μέση), ο Ότο Πόρτερ Τζούνιορ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της πρώτης φετινής εμφάνισης των Ουίζαρντς στην αμερικανική πρωτεύουσα και πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους (7/11 σουτ, 5 ριμπ., 37 λεπτ.), ενώ ο Νενέ σημείωσε 22 πόντους (10/12 σουτ, 3 κλεψ.) και ο Μάρτσιν Γκορτάτ 21 (9/14 σουτ, 3 μπλ.). Από την άλλη, ο Μπράντον Νάιτ έφτασε στους 24 και ο Τζέριντ Μπέιλες στους 20.

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ