Μαϊάμι Χιτ: Πάρτι για Μπος στη Φιλαδέλφεια (video)

Στους 30 πόντους έφτασε ο Κρις Μπος και ξεχώρισε στο εύκολο 114-96 των Μαϊάμι Χιτ μέσα στο «Wells Fargo Center» των Φιλαδέλφεια 76ερς.

Συνολικά, η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα ανέβασε την απόδοσή τους στην τέταρτη περίοδο, ώστε να εξοντώσει τους «σίξερς», που γνώρισαν τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς στο ξεκίνημα της regular season του 2014-15, ενώ το αποψινό αρνητικό αποτέλεσμα συνδυάστηκε με την παρθενική εμφάνισή τους στη Φιλαδέλφεια. Πέρα από τον Μπος, ο Μάριο Τσάλμερς πέτυχε 20 πόντους ως αναπληρωματικός του Νόρις Κόουλ (10 ποντ., 4/7 σουτ), ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ βοήθησε με δέκα ασίστ, αλλά αρκέστηκε σε εννέα πόντους (4/18 σουτ) και υπέπεσε σε έξι λάθη.

Από την πλευρά του, ο Τζος Μακ Ρόμπερτς (δάκτυλο ποδιού) έκανε το φετινό ντεμπούτο ως αναπληρωματικός και συνέβαλε στην άνοδο στο 2-0 με τρεις πόντους (1/3 σουτ) σε ένδεκα λεπτά. Αντίθετα, οι Ουντόνις Χάσλεμ (τετρακέφαλος) και Ντάνι Γκρέιντζερ (οπίσθιος μηριαίος), οι οποίοι δεν έπαιξαν στην πρεμιέρα, αποκλείστηκαν εξ αρχής, όπως οι Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς (ώμος), Τζόελ Εμπίντ (πόδι), Τζέραμι Γκραντ (αστράγαλος) και Τζέισον Ρίτσαρντσον (πόδι) των ηττημένων, αλλά ο Τόνι Ρότεν παρέμεινε στο αρχικό σχήμα των 76ερς και πέτυχε 21 πόντους, που συνδύασε με δέκα ασίστ.

Με τη σειρά του, ο Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε (9 ποντ., 4/10 σουτ, 19 λεπτ.) πήρε τη θέση του Κρις Τζόνσον (5 ποντ., 2/4 σουτ, 21 λεπτ.) στη βασική πεντάδα του Μπρετ Μπράουν, ο οποίος προτίμησε εκ νέου σε αναπληρωματικό ρόλο τον Κέι Τζέι Μακ Ντάνιελς (8 ποντ., 2/4 σουτ, 21 λεπτ.). Σημειώνουμε πως ο τελευταίος αποχώρησε πρόωρα από το χθεσινό ματς με τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά έπαιξε κανονικά σήμερα.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (24/04) - «Πώρωση» στο ντέρμπι
NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό