Δια χειρός Κέβιν Ντουράντ

Με 32 πόντους του Κέβιν Ντουράντ οι Θάντερ επικράτησαν εκτός έδρας των Νάγκετς με σκορ 94-101.

Οι «κεραυνοί» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους παίρνοντας προβάδισμα 11 πόντων στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Οι Νάγκετς επανήλθαν στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και μετά το ημίχρονο με τους Νάγκετς να καταφέρνουν να προηγηθούν για πρώτη φορά στον αγώνα στην αρχή της τέταρτης περιόδου (72-69). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Θάντερ αντέδρασαν με σερί 16-0 και πήραν την νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν αναμφισβήτητα ο Κέβιν Ντουράντ που σκόραρε 32 πόντους ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λόουσον που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί τέλος ότι τα νεύρα των παικτών ήταν πολύ τεντωμένα κατά τη διάρκεια του αγώνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δοθούν τέσσερις τεχνικές ποινές!

Δεκάλεπτα: 16-27, 47-48, 67-69, 94-101

Oκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Ντουράντ 32, Ιμπάκα 9, Πέρκινς 4, Σεφολόσα 4, Ουέστμπρουκ 18, Κόλισον 5, Χάρντεν 13, Μαχάμεντ 4, Μέινορ 10, Κουκ 2

Ντένβερ Νάγκετς: Γκαλινάρι 17, Μάρτιν 14, Νενέ 7, Τσάντλερ 5, Λόουσον 28, Σμιθ 6, Μοζγκοφ, Φέλτον 11, Χάρινγκτον 6, Κουφός

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»