«Ξύπνησαν» στο δεύτερο μέρος

Οι Κλίπερς ανέτρεψαν εις βάρος τους διαφορά 14 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν τελικά την νίκη με 98-92 κόντρα στους Θάντερ.

Οι «κεραυνοί» μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και αιφνιδίασαν τους Κλίπερς στο πρώτο ημίχρονο που έληξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ισχυρό προβάδισμα με 12 πόντους διαφορά.

Μετά την ανάπαυλα όμως οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στην τρίτη περίοδο που έκλεισε με τους Θάντερ να προηγούνται με τρεις πόντους. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Κλίπερς ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν τον αγώνα με τελικό σκορ 98-92.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους για ακόμα μια φορά ο Μπλέικ Γκρίφιν που πέτυχε 26 πόντους ενώ από τους Θάντερ ξεχώρισε ο Κέβιν Ντουράντ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23.

Δεκάλεπτα: 15-22, 37-49, 68-71, 98-92

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Ντουράντ 23, Ιμπακα 11, Πέρκινς 6, Σεφολόσα 4, Ουέστμπρουκ 9, Κόλισον 9, Χάρντεν 14, Μοχάμεντ 4, Μέινορ 6, Κούκ 6

Λος Άντζελες Κλίπερς: Μουν 5, Γκρίφιν 26, Τζόρνταν 12, Γκόρντον 18, Ουίλιαμς 5, Σμιθ 14, Φογιέ 11, Μπλέντσοϊ 1, Αμίνου 6