Σαν Αντόνιο Σπερς: Νέο πάρτι στο Μαϊάμι και «μυρωδιά» τίτλου (videos)

Απόλυτα κυριάρχησαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς στο «AmericanAirlines Arena» και επικράτησαν των Μαϊάμι Χιτ με 107-86.

Άκοπα διαμόρφωσαν το 3-1 στη τελική σειρά των playoffs και με νίκη στο κυριακάτικο ματς (16/06, 03:00) του «AT&T Center» κατακτούν το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, το οποίο μάλλον πρέπει να μετρήσουν από απόψε. Άλλωστε ουδέποτε έχει ανατραπεί 3-1 σε τελική σειρά της postseason, ενώ απόψε επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο 12λεπτο, ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο 55-36 και ξεπέρασαν το +20 στο δεύτερο 24λεπτο υποχρεώνοντας τους θεατές να αποχωρήσουν από νωρίς όντας απογοητευμένοι από την αδυναμία των Χιτ. Μέσα σε όλα, ο Τιμ Ντάνκαν έσπασε ρεκόρ του NBA ξεπερνώντας τον Μάτζικ Τζόνσον σε νταμπλ-νταμπλ σε παιχνίδια των playoffs με 10 πόντους (4/10 σουτ) και 11 ριμπάουντ σε 30:45, που τον κράτησε στο παρκέ ο Γκρεγκ Πόποβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους από το δεύτερο 12λεπτο, ενώ στο τρίτο η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα μείωσε προσωρινά στο 61-48, αλλά ουδέποτε έριξε τη διαφορά κάτω από το -13. Συνολικά ξεχώρισε για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Καούχι Λέοναρντ με 20 πόντους (6/9 διπ., 1/3 τρ., 14 ρ., 3 κλ., 3 μπλ.), ενώ ο Τόνι Πάρκερ «έγραψε» 19 (8/15 σουτ) και ο Πατ Μιλς 14 (1/2 διπ., 4/6 τρ., 16:10). Είναι χαρακτηριστικό πως σκόραραν και οι δεκατρείς διαθέσιμοι παίκτες, καθώς ο Ντάνι Γκριν είχε 9 (3/5 τρ.), ο Μπορίς Ντιό 8 (3/6 σουτ, 9 ρ., 9 ασ.), ο Μανού Τζινόμπιλι 7 (2/4 σουτ), ο Τιάγκο Σπλίτερ 6 (3/4 διπ.), ο Μάρκο Μπελινέλι 4 (2/2 διπ., 0/1 τρ.), ο Ματ Μπόνερ 3 (1/1 δ., 9:10), ο Τζεφ Ερς άλλους 3 (0/0 σουτ, 2:43) και ο πρώην φόργουορντ/σέντερ του Ικάρου Καλλιθέας, Άρον Μπέινς, 2 (1/1 διπ., 2:43).

Για τους Χιτ, ο Λεμπρόν Τζέιμς αποχώρησε δύο φορές στην πρώτη περίοδο με ακαθόριστη αφορμή και γενικά ήταν μέτριος, αλλά διασώθηκε παραγωγικά με 28 πόντους (6/11 δ., 4/8 τρ.), ενώ ο Κρις Μπος πέτυχε 12 (5/11 σουτ, 2 κλ.) και ο Ντουέιν Ουέιντ 10 (3/13 διπ.). Από την πλευρά του, ο Τζέιμς Τζόουνς πρόλαβε 11 (1/1 διπ., 3/3 τρ.) σε 2:43, ενώ ο Ρέι Άλεν έφτασε στους 8 (1/2 δ., 2/5 τρ., 29:35) όντας στο αρχικό σχήμα του Σποέλστρα αντί του Ρασάρντ Λιούις (2 π., 1/4 σουτ, 15:44) στο δεύτερο ημίχρονο. Τέλος, ο Κρις Άντερσεν σημείωσε 5 (1/4 διπ.), ο Μάριο Τσάλμερς 4 (2/6 σουτ, 5 ασ. 30:38), ο Νόρις Κόουλ άλλους 4 (2/2 διπ., 17:21) και ο Ουντόνις Χάσλεμ 2 (1/2 διπ., 10:15), ενώ οι Σέιν Μπατίερ (0/1 τρ., 6:30), Τόνεϊ Ντάγκλας (0/1 τρ., 6:24) και Γκρεγκ Όντεν (0/0 σουτ, 1:20) δε σκόραραν.

Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν