Σαν Αντόνιο Σπερς: Χτύπησε ο Πάρκερ, «δίψασε» ο Ντάνκαν (videos)

Τρελό ματς έγινε στο «Chesapeake Energy Arena», όπου οι Σαν Αντόνιο Σπερς πήραν 112-107 κατόπιν παράτασης (101-101 κ.α.) και προκρίθηκαν στους τελικούς των playoffs.

Μάλιστα, ο Τόνι Πάρκερ (8 π., 2/4 δ., 1/2 τρ., 18:52) περιθωριοποιήθηκε από το ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό αστράγαλο, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο ο Τιμ Ντάνκαν πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους μετατρέποντας 105-104 υπέρ των «βροντών» σε 110-107 υπέρ των Σπερς, ενώ στη συνέχεια ο Μπορίς Ντιό είχε 2/4 βολές και η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς συνεχόμενα άστοχα τρίποντα απελπισίας. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ξεχώρισε το ξέσπασμα των «σπιρουνιών» με την αποχώρηση του Πάρκερ, καθώς με επιμέρους 9-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 51-51, ενώ με επιμέρους 11-2 και «τετράποντο» του Ντάνι Γκριν (11 π., 4/12 σ.) στο τέλος της τρίτης περιόδου ξέφυγαν με 79-69. Δεν μπόρεσαν, όμως, να διατηρήσουν το διψήφιο προβάδισμα, αφού με σερί 6-0 οι Θάντερ μείωσαν σε 93-91 και έδωσαν «άγριες» διαστάσεις στα τελευταία λεπτά, στα οποία ο Τζινόμπιλι έπρεπε να χρεωθεί δύο επιπλέον πόντους από αντικανονικό μπλοκ, αλλά συνέχισε με τρίποντο για το 100-99 στα 27 δευτερόλεπτα, μονάχα για να αστοχήσει σε βολή στα 14.2 δευτερόλεπτα επιτρέποντας στον Κέβιν Ντουράντ να πάρει το τελευταίο σουτ του 48λεπτου με το σκορ στο 101-101 και να… αστοχήσει.

Εν τέλει, η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς «έκλεισε» ραντεβού με τους Μαϊάμι Χιτ στους τελικούς της postseason για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ενώ η σειρά θα ξεκινήσει την επόμενη Πέμπτη (06/06, 04:00) από το «AT&T Center», οπότε το διαμορφωμένο κενό μάλλον θα αποδειχθεί αρκετό για τον Πάρκερ. Απόψε, πάντως, δέσποσε ο Ντιό με 26 πόντους (5/8 δ., 3/6 τρ.), ενώ ο Ντάνκαν έφτασε στους 19 (6/14 δ.) και με τα 15 ριμπάουντ συμπλήρωσε 115 νταμπλ-νταμπλ σε αγώνες playoffs, δύο λιγότερα από το σχετικό ρεκόρ του Μάτζικ Τζόνσον. Ακόμα, ο Καούχι Λέοναρντ σημείωσε 17 πόντους (7/16 δ., 1/5 τρ., 11 ρ.) και θεαματικό κάρφωμα στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ ο Τζινόμπιλι ξεπέρασε μικροτραυματισμό στα πλευρά και συμπλήρωσε 15 (3/7 δ., 1/7 τρ., 4 κλ.).

Από την πλευρά του, ο Ματ Μπόνερ (6 π., 2/6 σ., 13:56) παρέμεινε στη βασική πεντάδα μπροστά από τον Τιάγκο Σπλίτερ (5 π., 1/1 δ., 10:16). Για τους ηττημένους, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ «έγραψε» 34 πόντους (7/17 δ., 1/6 τρ., 17/18 β., 8 ασ., 7 ρ., 6 κλ., 7 λ.) και ο Ντουράντ ξεπέρασε τραυματισμό στον αστράγαλο με 31 (10/17 δ., 2/8 τρ., 14 ρ., 7 λ.), ενώ ο Ρέτζι Τζάκσον ακολούθησε με 21 (5/9 δ., 3/7 τρ.) και ο Σερζ Ιμπάκα με 16 (5/10 σ., 4 μπλ.), αλλά στο τέλος του ματς δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του. Πέντε πόντους σημείωσε ο Ντέρεκ Φίσερ (2/4 σ., 6 ρ., 32:25), αλλά οι παραπάνω αποτέλεσαν τους μοναδικούς σκόρερ των Θάντερ, ενώ συνολικά οι υπόλοιποι παίκτες του Μπρουκς επιχείρησαν… τρία σουτ.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!