Ιντιάνα Πέισερς: Ζωντανοί με… φάουλ του Λεμπρόν (videos)

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 31 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε τους Ιντιάνα Πέισερς στο 93-90 επί των Μαϊάμι Χιτ στο «Bankers Life Fieldhouse».

Συνολικά το ματς ήταν μέτριο μέχρι τα συναρπαστικά τελευταία λεπτά, ενώ σημαντικότερο χαρακτηριστικό του ήταν τα φάουλ του Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος συμπλήρωσε πέντε στα μέσα της τρίτης περιόδου και αγωνίστηκε για μόλις 24:21, καθώς φορτώθηκε από νωρίς. Ωστόσο, οι Χιτ ξεπέρασαν νωθρό ξεκίνημα και -8, ώστε να βρεθούν στο +9 και να παραμείνουν μπροστά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου. Στο μεταξύ, ο Τζορτζ ανέβασε ρυθμούς και συμπληρώνοντας 37 πόντους (10/14 δ., 5/14 τρ., 6 κλ.) οδήγησε τους Πέισερς μέχρι το 77-66, 8:56 πριν από φινάλε της αναμέτρησης και στη συνέχεια στη νίκη, αν και οι εκπρόσωποι της Φλόριντα μείωσαν προσωρινά σε 91-90.

Η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ έφερε την τελική σειρά της Ανατολής στο 3-2 υπέρ των Χιτ και υποχρέωσε τη διεξαγωγή έκτου ματς (31/05, 03:30) στο «AmericanAirlines Arena». Πέρα από τον 24χρονο γκαρντ/φόργουορντ, ο Ντέιβιντ Ουέστ «έγραψε» 19 πόντους (7/11 δ., 9 ρ.) και ο Λανς Στέφενσον πρόλαβε 12 (4/8 δ., 0/3 τρ.), όσο δεν κρυφάκουγε εντολές του Έρικ Σποέλστρα και ψιθύριζε στο αυτί του Λεμπρόν! Ακολούθησαν ο Ρόι Χίμπερτ με 10 πόντους (4/11 δ., 13 ρ.), Τζορτζ Χιλ με 9 (4/9 σ., 2 κλ.) και Λουίς Σκολα με 6 (3/6 δ., 16:46), ενώ ο πρώην γκαρντ του ΠΑΟΚ, Σι Τζέι Ουότσον, δε σκόραρε (0/1 τρ., 1 ασ. 13:15) και ο Άντριου Μπάινουμ έμεινε έξω.

Από τους ηττημένους έλλειψε ο Κρις Άντερσεν, ενώ λόγω των φάουλ του Τζέιμς επιστρατεύτηκαν οι Τόνεϊ Ντάγκλας (0 π., 0/0 σ., 4:30) και Μάικλ Μπίσλι (0/1 δ., 3:12), τη στιγμή που ο ίδιος ο «βασιλιάς» αρκέστηκε σε 7 πόντους (1/7 δ., 1/3 τρ.) και σε ρόλο… βοηθού προπονητή στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου 24λεπτου. Από την πλευρά του, ο Κρις Μπος πέτυχε 20 πόντους (7/14 δ., 2/7 τρ., 10 ρ.), αλλά αστόχησε σε τρίποντο «νίκης» στο τελευταίο δευτερόλεπτο έπειτα από τρίποντο «ανάσα» στα 18 δευτερόλεπτα του Ρασάρντ Λιούις, ο οποίος έφτασε στους 18 πόντους (0/1 δ., 6/9 τρ.), όσους είχε και ο Ντουέιν Ουέιντ (5/11 δ., 8 ρ., 7 ας., 6 λ.), ενώ ο Ρέι Άλεν σημείωσε 15 (2/5 δ., 3/6 τρ.).

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη