Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Άλλη φάση με Ιμπάκα! (videos)

Η επιστροφή του Σερτζ Ιμπάκα μεταμόρφωσε τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, που κέρδισαν με 106-97 τους Σαν Αντόνιο Σπερς.

Έτσι, οι «βροντές» μείωσαν σε 2-1 την τελική σειρά της Δύσης, με το επόμενο παιχνίδι να διεξάγεται και πάλι στην «Chesapeake Energy Arena». O 24χρονος φόργουορντ/σέντερ επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του στη γάμπα και μεταμόρφωσε αγωνιστικά την ομάδα του. Έμεινε στο παρκέ για τριάντα λεπτά, έχοντας απολογισμό 15 πόντους, εφτά ριμπάουντ, τέσσερα κοψίματα κι ένα κλέψιμο. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με 26 πόντους, ο οποίος είχε ακόμα οκτώ ριμπάουντ, εφτά ασίστ, τρία κλεψίματα, ένα κόψιμο, αλλά και πέντε λάθη, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ τέλειωσε με 25 πόντους, δέκα ριμπάουντ και τρεις ασίστ και ο Ρέτζι Τζάκσον με 15 πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι με ξέσπασμα στο τέταρτο 12άλεπτο «καθάρισαν» τη νίκη και ανάγκασαν τον Γκρεγκ Πόποβιτς να βάλει τη δεύτερη πεντάδα των Σπερς, αποδεχόμενος την ήττα.

Ο Μανού Τζινόμπιλι είχε είκοσι πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πρόσθεσε μόλις τρεις στο δεύτερο. Τα «σπιρούνια» περιορίστηκαν σε ποσοστό ευστοχίας 39% στα σουτ εντός παιδιάς, με τον Τιμ Ντάνκαν να προσθέτει 16 πόντους με μόλις 7/17 σουτ, συν οκτώ ριμπάουντ, και τον Καούχι Λέοναρντ να συνεισφέρει δέκα πόντους με 4/11, τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ, άλλα τόσα κλεψίματα κι ένα κόψιμο.

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι