Μαϊάμι Χιτ: Ξεπέρασαν τους… εαυτούς τους (videos)

Παρά κάκιστο ξεκίνημα, οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν με 99-87 των Ιντιάνα Πέισερς στο «AmericanAirlines Arena» και μπήκαν μπροστά με 2-1 στους τελικούς της Ανατολής.

Απαιτήθηκαν… τρελά πειράματα στο παρκέ από τον Έρικ Σποέλστρα, καθώς στο πρώτο 12λεπτο οι πρωταθλητές NBA εμφάνισαν σημάδια αποσύνθεσης και με έξι λάθη έμειναν πίσω με 17-4, ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις, κυρίως με πρωταγωνιστή τον Λεμπρόν Τζέιμς. Ακολούθησε, όμως, κυριαρχία των Χιτ στο δεύτερο 12λεπτο, ώστε να βρεθούν από το -15 στο 42-38, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο «βασιλιάς» και ο Ντουέιν Ουέιντ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τη βοήθεια μερικών «καυτών» τριπόντων του Ρέι Άλεν. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τέταρτο 12λεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν σε σχέση με το πρώτο, καθώς με επιμέρους 23-8 οι Χιτ έφτασαν στο +17.

Εν τέλει, ο Τζέιμς συμπλήρωσε 26 πόντους (9/14 σ., 7 ας., 4 κλ., 5 λ.), ο Ουέιντ 23 (7/13 δ., 2/4 τρ., 3 κλ.) και ο Άλεν 16 (0/2 δ., 4/4 τρ.), ενώ ο Κρις Μπος έμεινε στους 9 (4/12 σ., 23:12) και χρεώθηκε τεχνική ποινή σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της καριέρας του, που συνδυάστηκε με τρομερό μπλοκ του Ίαν Μαϊνμί (3 π., 1/1 δ., 8:46) σε βάρος του. Στο πρώτο ημίχρονο χρεώθηκε τεχνική ποινή και ο Νόρις Κόουλ (9 π., 4/6 σ., 33:02) παρέα με τον πρώην γκαρντ του ΠΑΟΚ, Σι Τζέι Ουότσον (6 π., 0/2 δ., 2/4 τρ., 27:38), κατόπιν διένεξης των δύο αντιπάλων στο παρκέ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Γκρεγκ Όντεν δεν χρησιμοποιήθηκε, αν και ήταν στη 13άδα του Σποέλστρα.

Για τους Πέισερς, ο Πολ Τζορτζ έπαιξε ξεπερνώντας διάσειση, αλλά φορτώθηκε με φάουλ και παρά τη δύσκολη βραδιά αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 17 πόντους (4/7 δ., 1/6 τρ.). Ακολούθησαν οι Ρόι Χίμπερτ με 16 (7/13 δ.) και Ντέιβιντ Ουέστ με 13 (5/8 σ., 34:38), οι οποίοι έμειναν στο δυναμικό ξεκίνημά τους, ενώ ο Λανς Στέφενσον τα… άκουσε για τα καλά από τους θεατές και τον… Λεμπρόν σημειώνοντας 10 πόντους (3/5 δ., 11 ρ., 3 κλ., 45:33). Τέλος, ο Τζορτζ Χιλ (2/5 σ., 21:04) και ο Λουίς Σκόλα (0/1 δ., 2/3 τρ., 13:22) «έγραψαν» από 8, ενώ ο Άντριου Μπάινουμ έμεινε έξω.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»