Μαϊάμι Χιτ: Σοβαρεύτηκαν και προκρίθηκαν με «ψυχρό» Άλεν (videos)

Περιορίστηκαν αγωνιστικές αναλαμπές, αλλά οι Μαϊάμι Χιτ πέρασαν στους τελικούς της Ανατολής για τέταρτη διαδοχική χρονιά κερδίζοντας με 96-94 τους Μπρούκλιν Νετς στο «AmericanAirlines Arena».

Ήταν πίσω στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ξεκίνησαν δυναμικά την τρίτη και την τέταρτη περίοδο, ενώ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με σερί 12-0, ώστε να διαμορφώσουν υπέρ τους 95-91. Από την πλευρά του, ο Ρέι Άλεν (13 π., 3/3 δ., 1/7 τρ., 22:38) πρόσθεσε ένα ακόμα «θανατηφόρο» τρίποντο στο πλούσιο παλμαρέ του για το 93-91 στα 32 δευτερόλεπτα, ενώ το υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης ήταν γεμάτο αγωνία και αποτελεσματικές άμυνες της ομάδας του Έρικ Σποέλστρα με μπροστάρη τον παθιασμένο Λεμπρόν Τζέιμς. Εν τέλει διαμορφώθηκε το 4-1 στην προημιτελική σειρά της postseason, κάτι που σημαίνει πως οι Χιτ περιμένουν τον νικητή της σειράς των Ιντιάνα Πέισερς με τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, ενώ ο Κέβιν Γκαρνέτ (2 π., 1/3 σ., 8 ρ.) ενδεχομένως έδωσε το τελευταίο ματς της μεγάλης καριέρας του μαζί με τον αποκλεισμό των Νεοϋορκέζων, που στερήθηκαν των υπηρεσιών του Μπρουκ Λόπεζ.

Στους 29 πόντους έφτασε ο Τζέιμς (4/9 δ., 2/5 τρ., 15/17 β., 9 ρ., 5 ασ., 5 λ.) ανεβαίνοντας στα κρίσιμα λεπτά, αν και έχασε βολή που επέτρεψε στους Νετς να επιδιώξουν ανατροπή με το σκορ στο 96-94 και εννέα δευτερόλεπτα στη διάθεσή τους, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 28 (10/18 δ.). Ακολούθησε ο Κρις Μπος με 16 (2/5 δ., 4/6 τρ.), ενώ ως σύνολο οι εκπρόσωποι της Φλόριντα αρκέστηκαν στο 43.3% στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά βελτιώθηκαν στο δεύτερο 24λεπτο, αφού το πρώτο σημαδεύτηκε από 1/16 τρίποντα! Υστέρησαν, επίσης, στις «μάχες» τις ρακέτας και γενικότερα σε όλους τους στατιστικούς τομείς, αλλά φρόντισαν να «μετρήσουν» στις κρίσιμες φάσεις της αναμέτρησης.

Από την άλλη, ο Τζο Τζόνσον σημείωσε 36 πόντους (12/17 δ., 3/6 τρ., 7 ρ.) με 26 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός, ενώ ο Πολ Πιρς άρχισε με επτά στο αρχικό 11-4, με το οποίο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Νετς, αλλά φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ μαρκάροντας σχετικά αποτελεσματικά τον «βασιλιά» και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 (6/13 δ., 2/5 τρ.). Επίσης, ο «Truth» ζήτησε φάουλ, που δεν πήρε, σε κρισιμότατη φάση του τελευταίου λεπτού, ενώ ο Ντερόν Ουίλιαμς τελείωσε το 2013-14 με 17 πόντους (4/9 δ., 3/7 τρ.). Τέλος αναφέρουμε πως οι Νετς βρέθηκαν στο +10 με επιμέρους 12-2 στα μέσα της τρίτης περιόδου  και στο 92-83 στα μέσα της τέταρτης, αλλά δεν μπόρεσαν να επεκτείνουν τη σειρά.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)