Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Χάρηκαν… αυτοκτονία του Πολ (videos)

Χάρη σε σερί 8-0 στο τελευταίο λεπτό, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κέρδισαν με 105-104 τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο «Chesapeake Energy Arena».

Όλοι οι βασικοί των ηττημένων «φορτώθηκαν» σχετικά γρήγορα με φάουλ, ενώ στο τέταρτο 12λεπτο ο Ντοκ Ρίβερς σχεδόν ξέμεινε από «ψηλούς», αλλά φάνηκε πως οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» θα ξεπεράσουν εκ νέου τις διαμορφωμένες αντιξοότητες διαμορφώνοντας υπέρ τους 3-2 στην ημιτελική σειρά της Δύσης ενόψει έκτου αγώνα (16/05, 05:30) στο «Staples Center», μέχρι που ο Κρις Πολ χάρισε προβάδισμα με 3-2 στους Θάντερ. Συγκεκριμένα, οι Κλίπερς ξέφυγαν με 30-15 μέσα στο πρώτο 12λεπτο και απάντησαν με σερί 7-0 στο προσωρινό προβάδισμα των Θάντερ με 39-38 στα μέσα του δεύτερου. Στη συνέχεια διατήρησαν ισχνό προβάδισμα μέχρι σερί 11-0, με το οποίο σημείωσαν το 101-88.

Τότε, οι «βροντές» αντέδρασαν μειώνοντας μέχρι το 101-97 και στη συνέχεια σε 104-102, ενώ συνέχισαν εκμεταλλευόμενοι αστάθεια του «CP3», ο οποίος υπέπεσε σε δύο λάθη και έκανε φάουλ σε τρίποντο του Ράσελ Ουέστμπρουκ, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ευστοχώντας στις τρεις κερδισμένες βολές! Συνολικά ο πρώην παίκτης του UCLA σημείωσε 38 πόντους (9/17 δ., 2/6 τρ.) και υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Μπλέικ Γκρίφιν στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ παράλληλα κάλυψε νέα μέτρια βραδιά του Κέβιν Ντουράντ (3/16 δ., 3/6 τρ., 12/12 β., 10 ρ., 5 ασ., 42:24), που ξύπνησε στα τελευταία λεπτά και πέτυχε κρίσιμα καλάθια ξεσηκώνοντας το κοινό στο κλειστό της Οκλαχόμα, αλλά γενικά τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον Ματ Μπαρνς.

Πάντως, το επίμαχο φάουλ του Πολ κρίνεται ιδιαίτερα αυστηρό, ενώ στο δεύτερο λάθος του η κατοχή θα έπρεπε να δοθεί στους Κλίπερς με 0.9 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, επειδή ο Ρέτζι Τζάκσον (8 π.. 2/5 σ.) ακούμπησε τελευταίος την μπάλα. Στα των σκόρερ, ο Γκρίφιν είχε 24 πόντους (10/20 δ., 17 ρ., 2 μπλ.), ο Τζαμάλ Κρόφορντ 19 (4/15 δ., 3/7 τρ.), ο Πολ 17 (5/11 δ., 1/5 τρ., 14 ασ., 4 κλ., 5 λ.), ο Μπαρνς 16 (5/8 σ., 10 ρ., 2 μπλ.) και ο Τζέι Τζέι Ρέντικ άλλους 16 (3/6 δ., 3/6 τρ.), ενώ ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν συμπλήρωσε έξι φάουλ πριν σκοράρει (0/1 δ., 4 ρ., 19:44) και ο Χέντο Τούρκογλου έμεινε έξω.

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ